sobota, 13 październik 2018 08:32

Niedziela Misyjna

Światowy Dzień Misyjny przed nami - 21 października!

Światowy Dzień Misyjny to jedyny dzień w roku, w którym cały Kościół otwiera się na niezmierzone horyzonty misji. W tym dniu myślimy o wszystkich misjonarzach, którzy zostali posłani przez Kościół, by głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu w Chrystusie, oraz o tych, ku którym oni się z nią zwracają jako przesłaniem dającym życie. W tym roku obchodzimy ów dzień oraz następujący po nim Tydzień Misyjny pod hasłem: "Pełni Ducha i posłani"

1.Hasło, które widnieje na plakacie na Światowy Dzień Misyjny i Tydzień Misyjny 2018 roku, brzmi: „Pełni Ducha i posłani”. Wskazuje ono, że odkrywając dary Ducha Świętego, które zostały nam udzielone, kształtujemy życie na Jego miarę, a owocem wykorzystania tych darów jest świadomość bycia posłanymi. Podejmujemy więc misję jako uczniowie Chrystusa, każdy z osobna, ale też wezwani jesteśmy do tego jako wspólnota. Wykorzystajmy animacyjnie czas całego tygodnia. Można go zorganizować w ten sposób, by codzienne nabożeństwo różańcowe z misyjnymi rozważaniami przygotowywały grupy parafialne (róże różańcowe, ruchy katolickie, stowarzyszenia, lektorzy, grupy starszych dzieci).

2.„Misyjne Materiały Liturgiczne” (Orędzie papieskie, przeżywanie Światowego Tygodnia Misyjnego, homilie, modlitwa powszechna, procesja z darami, czytanki, rozważania różańcowe, dodatek dla dzieci, nieco statystyki misyjnej) na ten czas otrzymuje każda parafia. Oczywiście nie należy czytać, zamiast kazania, Orędzia papieskiego, a jedynie wykorzystać go co do treści czy cytatów.

3.Światowy Dzień Misyjny woła o przygotowanie i o specjalną katechezę, która zwróci uwagę na rolę Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) zwłaszcza PDMD. Promujmy „Świat Misyjny” dla dzieci, a dla dorosłych „Misje Dzisiaj” – czasopismo z wkładką diecezji tarnowskiej. Oba te dwumiesięczniki związane są z działalnością Dzieł. Przy tej okazji rozprowadzajmy też kalendarze PDM.

4.Organizowane akcje misyjne winny być zorientowane na pomoc w ramach PDM (fundusz papieski). Priorytet należy zdecydowanie oddać tym właśnie Dziełom Misyjnym, zwłaszcza PDRW, rezygnując ze wspierania w tym czasie misyjnych dzieł partykularnych, prowadzonych przez zakony czy misjonarzy diecezjalnych.

5.Zwróćmy uwagę, że końcówka Tygodnia Misyjnego związana jest z 20-tą rocznicą męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby. Wykorzystajmy w samym dniu wyznaczającym tę rocznicę, a także poprzedzającym go i następującym po nim, czytanki różańcowe, specjalnie przygotowane na te okazję, wysłane do wszystkich parafii (znajdują się również na stronie misyjnej diecezji, jak i w biuletynie „Głoście Ewangelię”). Zorganizujmy również projekcję filmu o naszym męczenniku. Film jest w posiadaniu każdej parafii. Można go również wypożyczyć lub nabyć w Wydziale Misyjnym.

6.W dniu 21 października, kiedy w całym Kościele obchodzi się Światowy Dzień Misyjny, o godz. 14.00 sprzed kościoła pw. Św. Rodziny wyruszy marsz w kierunku katedry, gdzie o godzinie 15.00 sprawowana będzie uroczysta Eucharystia. W czasie marszu będziemy się modlić za misjonarzy, o pokój na świecie oraz za prześladowanych chrześcijan. Więcej szczegółów na plakatach i w internecie.

Ostatnio zmieniany wtorek, 16 październik 2018 20:13