sobota, 19 wrzesień 2015 00:00

Kościół tarnowski podziękował za peregrynację

Napisane przez Ewa Biedroń
Kościół tarnowski podziękował za peregrynację Foto Hubert Motyka

Diecezja tarnowska dziękowała w Łagiewnikach za peregrynację obrazu Jezu Ufam Tobie. W sobotę, 19 września, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia modlili się wierni z całej diecezji, a także biskupi, kapłani, siostry zakonne i klerycy. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Mszę św. koncelebrowali biskup tarnowski Andrzej Jeż, bp Stanisław Salaterski i licznie zgromadzeni kapłani. W uroczystościach uczestniczyło ok. 5 tys. osób.

Metropolita krakowski powiedział na początku, że bardzo się cieszy, że w diecezji tarnowskiej odbyła się peregrynacja obrazu Jezu Ufam Tobie i relikwii wielkich apostołów Bożego Miłosierdzia - św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. „Jestem przekonany że wielkie są już dziś i będą w przyszłości owoce duchowe tej peregrynacji. Wszyscy pragniemy być apostołami Bożego miłosierdzia i zawierzyć siebie, nasze wspólnoty i rodziny Bogu - bogatemu w miłosierdzie. Boże miłosierdzie jest źródłem nadziei i wskazuje nam drogę poprzez wszystkie niebezpieczeństwa współczesnego świata” - powiedział na początku kardynał Dziwisz.

W homilii, metropolita krakowski przypomniał, że niepojęte i niezgłębione jest Boże miłosierdzie. „Światło Bożego miłosierdzia, które Bóg zechciał powierzyć światu na nowo poprzez charyzmat św. Siostry Faustyny, w nauczaniu Jana Pawła II stało się znakiem nadziei dla świata zmęczonego materializmem i przemocą”- dodał.

Mówiąc o przyjmowaniu orędzia Jezusa Miłosiernego, kardynał mówił, że trzeba także czynić miłosierdzie drugim, pochylać się nad ludzką nędzą, a także odzwierciedlać w swoim życiu Miłosierdzie Boże.

„Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny. Święta siostro Faustyno, św. Janie Pawle II- apostołowie Bożego Miłosierdzia - wyjednajcie nam wszystkim księżom, osobom konsekrowanym abyśmy mogli pojąć głębię Bożego miłosierdzia, pomóżcie nam abyśmy osobiście go doświadczyli i świadczyli o nim wobec braci i sióstr. Niech orędzie Miłosierdzia będzie orędziem nadziei dla ludzi gubiących się pośród ideologii współczesności. Niech uśmierza spory i nienawiści. Niech uzdalnia ludzi i narody do czynnego okazywania braterstwa. Mówimy z niezłomną nadzieją Jezu Ufam Tobie.” - powiedział kardynał.

Na koniec Mszy św. biskup tarnowski Andrzej Jeż odmówił akt zawierzenia diecezji i świata Bożemu Miłosierdziu. Pasterz Kościoła tarnowskiego podziękował wszystkim, że tak licznie pielgrzymowali do Łagiewnik.

„Nasza diecezja - dostrzegamy to mocno - jeszcze bardziej upodobniła się do Jezusa Miłosiernego przez to zbawcze wydarzenie, w którym uczestniczyliśmy. Mamy nadzieję, że zaobfituje ono nadal pogłębioną relacją do tajemnicy sakramentu pokuty i pojednania, że jeszcze bardziej z radością będziemy zanurzać się w tajemnicy Bożego Miłosierdzia adorując Go w Najświętszym Sakramencie w naszych parafiach, że jeszcze mocniej, wyraziściej będziemy widzieć w każdym człowieku obraz Chrystusa Miłosiernego, okazując miłosierdzie wszystkim ludziom” - dodał bp Jeż.

Dziękczynienie rozpoczęło się pielgrzymką osób życia konsekrowanego do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Centralnym punktem była Eucharystia o godz. 12 w bazylice Bożego Miłosierdzia z udziałem wszystkich pielgrzymów. W programie pielgrzymki była także Koronka do Bożego Miłosierdzia, a na zakończenie nieszpory w Sanktuarium Św. Jana Pawła II.

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II trwała w diecezji tarnowskiej prawie dwa lata. W tym czasie obraz odwiedził wszystkie parafie, a także m.in. szpitale, zgromadzenia zakonne, seminarium, dom biskupi. Było to ok. 470 miejsc, a samochód kaplica przejechał w tym czasie 6750 km. Peregrynacja zakończyła się 13 czerwca w kościele bł. Karoliny w Tarnowie.

„Mamy za co Panu Jezusowi Miłosiernemu dziękować. Konkretne owoce nawiedzania to m.in. ożywienie kultu Bożego Miłosierdzia i rozwój dzieł charytatywnych. W parafiach rozpoczęły się specjalne nabożeństwa, powstały Koła Koronkowe dzieci, młodzieży i dorosłych. Widocznym znakiem są kaplice Bożego Miłosierdzia. Proboszczowie mówią o nawróceniach, przystąpieniu do spowiedzi ludzi, którzy przez wiele lat nie korzystali z tego sakramentu” - wylicza ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii.

 

Ostatnio zmieniany sobota, 19 wrzesień 2015 15:18

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

Mapa

Napisz do Redakcji Portalu

Adres

KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Legionów 30
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Znajdź nas na:

facebook a youtube a
twitter a flickr a

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl