sobota, 19 grudzień 2015 00:00

Biskup nominat: droga Kościoła dzisiaj to droga ogromnej, wielkiej pokory

Napisane przez Ewa Biedroń
Biskup nominat: droga Kościoła dzisiaj to droga ogromnej, wielkiej pokory Foto Grzegorz Golec/RDN

Droga Kościoła dzisiaj to droga ogromnej, wielkiej pokory - powiedział tuż po nominacji nowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Bochni i były misjonarz prosił wszystkich o modlitwę.

Zdaniem biskupa nominata, żeby głosić skutecznie Ewangelię potrzeba wrócić do ewangelicznych wartości. „Misja Chrystusa zawsze była prowadzona w pokorze Syna Bożego. Będę się modlił, prosił, będę się starał, aby ten ideał Ewangelii był mi bliski” - podkreślił.

Tuż po odczytaniu decyzji papieża Franciszka, biskup nominat powiedział, że będzie chciał jak najlepiej spełniać swoją posługę w duchu dokumentu papieża  Franciszka Evangelii Gaudium i poprosił wszystkich o modlitwę. „Żeby Pan Bóg nie poskąpił mi daru pokory i żebym nigdy nie zapomniał, że kiedyś stanę przed Bogiem i ta odpowiedzialność za powierzony mi lud, żeby była w moim sercu” – dodał.

Biskup nominat Leszek Leszkiewicz jest trzynastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej.

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż prosi diecezjan o modlitwę w intencji biskupa nominata, by mógł owocnie służyć Kościołowi tarnowskiemu, trafnie odczytując współczesne znaki czasu i podejmując z odwagą bieżące wyzwania duszpasterskie.

„Jest radość, nie spodziewaliśmy się tego. Jesteśmy wzruszeni, szczęśliwi, że doczekaliśmy takiego wydarzenia” – mówią Halina i Władysław Leszkiewiczowie, rodzice biskupa nominata, którzy uczestniczyli w uroczystości.

Kapłani zgromadzeni w seminarium podkreślali, że cenią w nowym biskupie m.in. pracowitość, pokorę i skromność.

Biskup nominat nie ma jeszcze hasła swojej posługi. Jak powiedział będzie ono zapewne nawiązywało do dokumentu papieskiego Evangelii Gaudium i to będzie wyznaczało drogę jego posługi.

„Nasza diecezja posiada bardzo dużą dynamikę duszpasterską, a z w związku także duże zapotrzebowanie na obecność biskupów w środowiskach parafialnych. 450 parafii to duże wyzwanie i zapotrzebowanie wiernych na osobisty kontakt z osobą biskupa. Kiedy bp Jan Piotrowski został mianowany biskupem kieleckim jasne stało się, że diecezja tarnowska będzie potrzebować nowego biskupa pomocniczego i po roku ten adwent oczekiwania dobiega końca” – mówi ks. Ryszard Nowak, rzecznik Biskupa Tarnowskiego.

Ksiądz prałat Leszek Leszkiewicz urodził się 10 maja 1970 roku w Gorlicach. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Bobowej. Po ukończeniu szkoły średniej i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1996 roku w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego.

Po święceniach kapłańskich pracował w parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Od 1 września 1999 do 15 stycznia 2001 roku przygotowywał się do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W latach 2001-2006 pełnił posługę misyjną w Ekwadorze. Następnie w latach 2006-2009 podjął studia specjalistyczne z misjologii na Papieskim Uniwersytecie „Urbanianum” w Rzymie. W latach 2009-2010 był zastępcą Dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, a od 2010 do marca 2015 roku pełnił urząd prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W 2011 roku został mianowany sekretarzem Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Od 20 marca 2015 roku pełni urząd proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni, a także dziekana dekanatu Bochnia-Wschód i prepozyta Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.

Biskup nominat lubi chodzić po górach, zwiedzać i dużo czytać. „Może to dziwnie zabrzmi, ale lubię odwiedzać cmentarze. Wszystkie decyzje, które podejmowałem do tej pory, podejmowałem na cmentarzu. To daje mi dużo siły duchowej” - mówi nominat.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 grudzień 2015 21:52