czwartek, 25 sierpień 2016 14:34

Prawie 8,5 tys. pielgrzymów z diecezji tarnowskiej doszło na Jasną Górę

Napisane przez Ewa Biedroń
Prawie 8,5 tys. pielgrzymów z diecezji tarnowskiej doszło na Jasną Górę Foto Grzegorz Golec/Radio RDN Małopolska

Po dziewięciu dniach drogi, pielgrzymi z diecezji tarnowskiej doszli na Jasną Górę. Na szlak wybrało się dokładnie 8 tys. 465 osób. Najstarszy pielgrzym miał 84 lata, a najmłodszy 9 miesięcy. Pielgrzymka była poświęcona Bożemu miłosierdziu i przesłaniu Światowych Dni Młodzieży.

Na wałach jasnogórskich, każdą grupę witał i przedstawiał ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT na Jasną Górę. Powitał on także tysiące pielgrzymów duchowych, którzy modlitwą i cierpieniem wspierali organizatorów i pielgrzymów.

„Stajemy jako pielgrzymi przed szczytem Jasnej Góry. Tu pragniemy się pokłonić Matce Bożej. W kaplicy wpatrzeni w Jej cudowne oblicze i gest wskazujący na Jej syna, z wiarą i ufnością chcemy ponownie wypowiedzieć słowa „Jezu Ufam Tobie” - dodał.

Z grupą nr 17 na Jasną Górę wszedł także biskup tarnowski Andrzej Jeż. Pątnikom towarzyszy krzyż - kopia znaku Światowych Dni Młodzieży oraz obraz Jezu Ufam Tobie.

Aby powitać pielgrzymów, do Częstochowy przyjechały ich rodziny, a także liczne delegacje z parafii. Była także reprezentacja Rycerstwa Niepokalanej ze sztandarami.

Pielgrzymi wchodzili na Jasną Górę w strojach regionalnych, mieli też kolorowe koszulki, a niektórzy parasolki i szarfy, z których stworzyli „płomień miłosierdzia”.

„Jest radość, że się doszło. Na ten moment spotkania z Matką Bożą czekaliśmy od dziewięciu dni. Na szlaku świeciło słońce i padał deszcz. Nie było łatwo, ale intencje dodawały nam sił” - mówi pątniczka Agata z Tarnowa.

Pielgrzymka była dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży i pogłębieniem przesłania, które zostawił młodym papież Franciszek. Hasło pielgrzymowania „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – też nawiązywało do głównego przesłania ŚDM.

Pielgrzymi wspierali na trasie dzieła miłosierdzia - fundusz stypendialny dla młodzieży i leczenie 5-letniej Dorotki, chorej na raka - podopiecznej Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Szczególnym znakiem na trasie był „Balsam Miłosierdzia”. Pielgrzymi byli nim namaszczani każdego dnia, podczas Apelu Jasnogórskiego.

W ciągu dziewięciu dni, pielgrzymi przeszli ok. 230 km. Wędrówce towarzyszyły konferencje, modlitwy, śpiewy i tańce. Każdego dnia była Msza św. i nauka rekolekcyjna ks. Michała Dąbrówki. Na szlaku były też dwa śluby. Modlono się m.in. za misje, powołania, rodziny i dzieci.

W przeprowadzeniu „rekolekcji w drodze” pomagało ok. 133 księży, 9 neoprezbiterów, 16 diakonów, a także 82 kleryków i 28 sióstr zakonnych.

Na wędrowanie z pątnikami z diecezji tarnowskiej zdecydowali się także przedstawiciele: Hiszpanii, Włoch, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych , Francji i Meksyku.

W 34. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej szli także mieszkańcy m.in. Warszawy, Sopotu, Poznania, Rzeszowa, Krakowa, Radomia, Kielc i Łodzi,

Pielgrzymkę zakończyła Msza św. o godzinie 17.00 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 sierpień 2016 18:30