czwartek, 01 grudzień 2016 18:32

„Promyczek Dobra” ma 25 lat

Napisane przez Ewa Biedroń
„Promyczek Dobra” ma 25 lat Foto Beata Malec- Suwara/Foto Gość

25-lecie świętuje miesięcznik dla dzieci „Promyczek Dobra”. Twórcy tej popularnej katolickiej gazety dla najmłodszych, a także mali czytelnicy i goście spotkali się na Mszy św. w bazylice kolegiackiej w Nowym Sączu. Okazja do wspomnień była w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”. Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył redakcji „Promyczka Dobra” medal „Dei Regno Servire”. Były też wyróżnienia od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla twórców miesięcznika.

Zdaniem biskupa Andrzeja Jeża, który przewodniczył Mszy św., „Promyczek Dobra” stał się narzędziem ewangelizacji i wychowywania dzieci. „Czasopisma katolickie dla dzieci, a także szereg różnych towarzyszących im ciekawych propozycji wydawniczych, są cenną pomocą formacyjną, wychowawczą i edukacyjną. Warto sięgać po nie jako po pomoc katechetyczną, również po to, by od najmłodszych lat uczyć dzieci czytelnictwa prasy religijnej. Stąd też najnowsza propozycja  Wydawnictwa „Promyczek” adresowana do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Będzie wydawany drugi miesięcznik: „Mały Promyczek”. Ufamy, że przyczyni się on do budzenia wiary najmłodszych, ich wrażliwości na dobro i piękno” - powiedział bp Jeż.

Biskup Tarnowski podziękował całemu zespołowi redakcyjnemu za twórcze zaangażowanie w dzieło ewangelizacji. „Trzeba podkreślić, że redakcję stanowią osoby od lat pracujące z dziećmi, posiadające duże doświadczenie zawodowe, ale pracę w redakcji traktują jako wolontariat i nie pobierają honorariów autorskich. Oprócz miesięcznika redakcja organizuje również różnego rodzaju konkursy, które cieszą się dużą popularnością wśród dzieci. Dziękuję zwłaszcza księdzu dyrektorowi Andrzejowi, który stale poszukuje nowych pomysłów, inicjuje nowe formy działania i poszerza horyzont swoich twórczych działań” - dodaje bp Andrzej Jeż.

Jubileusz to czas podsumowań 25-letniej działalności oraz podziękowanie dla osób, które przyczyniły się do sukcesu tej gazety – mówi ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa.„Trudno nam konkurować z tabletami i internetem, ale spotykamy się z życzliwymi komentarzami. Chcę podziękować kapłanom i katechetom, którzy dokładają starań, by dzieci zachęcić i przekazać im jak ważne jest słowo drukowane, że czytanie i rozwiązywanie różnych zadań czy rebusów rozwija najmłodszych” - dodaje ks. Mulka.

Podczas gali, biskup Andrzej Jeż wręczył redakcji miesięcznika medal Dei Regno Servire, przyznawany za zasługi w dziele budowania Królestwa Bożego dla diecezji tarnowskiej. Także z okazji jubileuszu, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przyznał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", księdzu Andrzejowi Mulce. Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymały wieloletnie redaktorki: Sylwia Biernat- Krawczyk, Milenia Małecka – Rogal, Sylwia Hyży, Zofia Śliwowa oraz współpracujący z zespołem Promyczki Dobra muzyk Joachim Mencel za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury wśród dzieci i młodzieży.

Podczas obchodów jubileuszowych wystąpił także zespół "Promyczki Dobra". W przyszłym roku również będzie świętował jubileusz 25-lecia.

Miesięcznik „Promyczek Dobra” wydawany jest nieprzerwanie od 25 lat przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Promyczek z siedzibą w Nowym Sączu. Redaktorem naczelnym jest ks. Andrzej Mulka, a w pracę nad miesięcznikiem zaangażowane jest spore grono wolontariuszy- nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, pedagodzy, pracownicy ośrodków kultury oraz osoby duchowne. Z miesięcznikiem współpracują również pisarze i poeci: Ewa Stadtmuller, Beata Kołodziej, Małgorzata Nawrocka czy Eliza Piotrowska. Obecny kształt plastyczny gazeta zawdzięcza Jadwidze Żelazny, która wykonuje dużą część rysunków, jednakże dla miesięcznika rysują również Katarzyna Dąbrowska, Łukasz Zabdyr, Renata Krześniak, Magdalena Politańska.

W „Promyczku Dobra” publikowane są cyklicznie katechezy-obecnie przygotowywane przez bp. Antoniego Długosza, opowiadania oraz wiersze. Sukcesem miesięcznika jest organizowany już ponad 10 lat konkurs kaligraficzny „Bakałarz” dla dzieci z klas I-III, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Pierwszy numer ukazał się dokładnie 1 grudnia 1991 roku w formacie B5, natomiast od 2007 roku miesięcznik powiększył swoje rozmiary do formatu A4, jak również objętość z 20 do 28 stron. W czasie tych 25 lat winieta wraz z logotypem zmieniała się czterokrotnie. W 2006 r. po raz pierwszy w miesięczniku ukazała się postać chłopca, z bujną słoneczną fryzurą- Promyczkiem. Pierwszego Promyczka narysował Jacek Pasternak, kolejne modyfikacje w postaci wprowadziła Jadwiga Żelazny. Obecnie nakład miesięcznika wynosi 20 000 egz., co sprawia, że „Promyczek Dobra” jest jednym z najchętniej czytanych miesięczników katolickich, i to nie tylko w Polsce.

Na tegoroczne roraty zespół redakcyjny „Promyczka Dobra” przygotował materiały związane z przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie.

Zobacz więcej zdjęć na stronie Gościa Niedzielnego.

Ostatnio zmieniany piątek, 02 grudzień 2016 11:22