piątek, 28 kwiecień 2017 15:46

XI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

Napisane przez inf. prasowa Miva Polska

W niedzielę, 30 kwietnia przypada XI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. Wszyscy kierowcy, motocykliści, rowerzyści i członkowie ich rodzin są zaproszeni do szczególnej modlitwy o Boże wsparcie i pomoc św. Krzysztofa, aby zawsze poruszać się po drogach bezpiecznie, spokojnie i z życzliwością do ludzi.

„W wypadkach na polskich szosach i ulicach ponosimy dzień w dzień ogromne straty moralne i materialne, wielu bliźnich doznaje cierpień. Dane statystyczne są zatrważające: co roku ok. trzech tysięcy zabitych i dziesięciokrotnie więcej rannych - tyle mamy ofiar nieszczęśliwych zdarzeń na drogach. Te liczby powinny skłonić każdego z nas do przeprowadzenia osobistego rachunku sumienia, w którym ocenimy na ile jesteśmy odpowiedzialni za zagrożenia występujące w ruchu drogowym, czy dostatecznie dbamy  o życie własne i innych uczestników tego ruchu.  Apelujemy zatem do wszystkich kierowców - o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu - o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym!” – napisali z tej okazji ks.  Marian Midura - Krajowy Duszpasterz Kierowców i ks. Jerzy Kraśnicki - dyrektor MIVA Polska, zastępca Krajowego Duszpasterza Kierowców.

Od roku 1975 na polskich drogach wydarzyło się: 1,8 mln wypadków, w których zginęło ok. 230 tysięcy osób,  a 2,3 mln zostało rannych.

Rachunek Sumienia Kierowcy

Pomocą w tym niech będzie robiony często rachunek sumienia, który umieszczony jest w „Książeczce kierowcy” wydanej przez MIVA Polska, która jest w większości parafii:

– Czy nie jestem egoistą na drodze?

– Czy nie używam złych słów, gestów…?

– Czy mam czas na modlitwę?

– Czy jestem życzliwy dla pieszych?

– Czy zawsze trzeźwy siadam za kierownicę?

– Czy dbam o stan techniczny pojazdu?

– Czy brawurą nie zagrażam życiu ludzi?

– Czy pomagam potrzebującym?

– Jak przestrzegam przepisy drogowe?

– Co mi sumienie szczególnie wyrzuca? Czy staram się to naprawiać?

– Odpowiem sobie szczerze: Jakim jestem kierowcą?