niedziela, 25 czerwiec 2017 10:59

Chromtau: kościół już uroczyście otwarty

Napisane przez eb/Wydział Misyjny

W sobotę odbyło się otwarcie kościoła w Chromtau w Kazachstanie. Na uroczystość poprzedzającą niedzielną konsekrację zaproszono przedstawicieli duchowieństwa, miejscowej władzy, meczetu i cerkwi prawosławnej. Z diecezji tarnowskiej także przybyło kilku kapłanów.

Po krótkich słowach powitań, wstęga została przecięta i uczestnicy uroczystości weszli do nowego kościoła. Jedna z parafianek oprowadzała ich po świątyni. Był także program artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że Kościół jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem. Podkreślił, że dzięki Kościołowi, to co zakorzenione w kazachskiej ziemi, podnoszone jest do nieba. Biskup podziękował przedstawicielom władz za okazaną pomoc i ks. Piotrowi Kluzie, który wybudował tę świątynię. Słowa wdzięczności skierował także do rodziców kapłana, którzy przyjechali do Chromtau.

Główne uroczystości religijne odbywają się w niedzielę. 

k2

Parafia istnieje od 2003 roku. W jej tworzeniu wielkie zasługi ma ks. Janusz Potok, obecnie proboszcz w katedrze w Karagandzie. W Chromtau pracował on od VIII 2005 do V 2009 r.

Ks. Piotr Kluza jest proboszczem w Chromtau od maja 2011 r. Wcześniej był tam jako wikariusz od VII do X 2008, zaraz po przybyciu do Kazachstanu.

Zaczął starania o budowę kościoła zaraz po objęciu funkcji proboszcza. Trzeba było nie tylko kupić ziemię, ale zaczął się skomplikowany proces pozwoleń.

Pierwsza łopata została wbita dopiero po trzech latach – 19 lipca 2014 roku. Obok kościoła powstał dom dla duszpasterstwa. Największy wkład w budowę ma Ofice to AID, która jest specjalną agendą Konferencji Episkopatu USA. Swój udział w budowie ma również diecezja tarnowska. To dar opiewający na sumę 15 tys. USD.

Świątynia wpisała się już w panoramę miasta. Około 300 metrów od meczetu i 600 od prawosławnej cerkwi stanął kościół katolicki.

Relacja ks.Grzegorza Zimonia 

Misyjnymi szlakami Kazachstanu

Duszpasterska podróż Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża

Część 4

„Oto dzień, który dał nam Pan”.

Po ostatniej nocy spędzonej w Karagandzie, po odprawieniu Eucharystii, wczesnym rankiem udaliśmy się w drogę na lotnisko w Astanie. Blisko 200 kilometrów drogi samochodem po rozległych stepach Kazachstanu. Razem z nami drogę tę pokonywali ks. Dariusz Buras i ks. Janusz Potok. Na plebani w Astanie, na której zatrzymaliśmy się na chwilę, dołączył do nas również biskup pomocniczy z Astany biskup Atanazy. Po dotarciu na lotnisko i odprawie spotkaliśmy księży z naszej diecezji, którzy przybyli, by uczestniczyć w uroczystości konsekracji kościoła w Chromtau. Byli to ks. Stanisław Dutka, ks. Kazimierz Kapcia i ks. Marek Szczerba.

Dzień był piękny. Wszystko wskazywało na to, że nie będzie żadnych niespodzianek i punktualnie samolot wystartuje. A jednak tak się nie stało... Kiedy podjechaliśmy autobusem pod samolot, okazało się, że drzwi autobusu mają pozostać zamknięte. Na pytanie dlaczego, padła krótka odpowiedź: „Z powodu problemów technicznych samolotu”. O, o … Nie brzmiało to dobrze. Autobus nakręcił i podjechał ponownie pod budynek lotniska, ale i tu nie pozwolono nam wysiąść, lecz dosłownie po kilkunastu sekundach postoju, ruszyliśmy ponownie na płytę lotniska, bo – jak twierdzono – usterkę usunięto. Wysiedliśmy z autobusu, ale nadal nie można było wsiadać do samolotu. Po paru minutach zaproszono nas na pokład. Usterka techniczna? Czy oby nie za szybko ją usunięto? Hm… cóż to będzie za lot?

Dzięki Bogu lot przebiegł bez zakłóceń i po ponad godzinie wylądowaliśmy w Aktobe, gdzie oczekiwali na nas kapłani naszej diecezji i nie tylko. Wspomnę tu ks. Piotra Kluzę i ks. Cezarego Pacieja. Wraz z nimi ruszyliśmy w dalszą około 100 kilometrową drogę do Chromtau, gdzie posługuje ks. Piotr Kluza i ks. Kamil Bachara. 

Uroczystości związane z konsekracją kościoła w Chromatu podzielone zostały na dwie części. Pierwszą z nich, mającą wymiar typowo świecki, zaplanowano na sobotni wieczór, z kolei część modlitewną połączoną z konsekracją kościoła na niedzielne przedpołudnie.

W sobotę przed godziną 18.00 na placu kościelnym zgromadziło się wiele osób, by uczestniczyć w otwarciu kościoła. Pośród nich byli nie tylko rzymsko-katolicy, ale również wyznawcy innych religii. Warto nadmienić, że odległości kilkuset metrów od kościoła znajduje się cerkiew oraz meczet. W spotkaniu udział wziął batiuszka z cerkwi, imam z meczetu, przedstawiciele władz samorządowych, rodzina ks. Piotra, właściciele firm z rodzinami, sponsorzy, sąsiedzi, znajomi z okolicznych miejscowości i oczywiście parafianie, którzy – jak podkreśla ks. Piotr Kluza – włożyli wiele trudu w budowę kościoła i przygotowanie całej uroczystości. W otwarciu kościoła uczestniczyło około 200 osób.

Na stopniach kościoła nastąpiło powitanie przybyłych gości oraz przecięcie wstęgi. W słowie powitania przedstawiciel wspólnoty parafialnej wyraził wdzięczność Bogu i ludziom oraz nadzieję, że kościół ten będzie dopomagał w oddawaniu czci Bogu oraz umacniał w dawaniu świadectwa wiary. „Chwała Bogu, że jesteśmy tu wszyscy razem (…) Niech to miejsce będzie takim miejscem z którego wypływa blask światła dobroci, rozumienia i szacunku dla drugiego człowieka”. Z kolei Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Ałamacie podkreślił niezwykły wkład ks. Piotra Kluzy w budowę tej świątyni. „Mają szczęście mieszkańcy Chromtau, że trafił tutaj ten młody człowiek (…) Mówię o świadectwie człowieka, który daje świadectwo, że żyjemy nie tylko dla siebie”. W podobnym duchu wdzięczności i uznania wobec ks. Piotra wypowiedział się również  Prezydent powiatu, podkreślając, jak wiele starań potrzeba, aby uzyskać pozwolenie na budowę, a następnie doprowadzić ją do końca. Świątynia w Chromtau – jak stwierdziła w swoim przemówieniu przedstawicielka Wojewódzkiego Departamentu Religii – jest drugim kościołem katolickim w województwie. Warto nadmienić, że województwo, o którym mowa, wielkością porównywalne jest z powierzchnią Polski. Powierzchnia Polski i tylko dwa kościoły. W Polsce mamy ich nieporównywalnie więcej, ale czy to przekłada się na częstotliwość ich odwiedzania? Może warto zadać sobie to pytanie w odniesieniu do swojej osoby.

W dalszej części przemówień Administrator Apostolski w Atyrau – ks. Dariusz Buras – podkreślił, że kościół to dom Boga, w którym Go uwielbiamy i w którym poprzez spotkanie z Nim wzrasta nasza wiara. „Kiedy my przychodzimy do kościoła, tak jak muzułmanie do meczetu, prawosławni do cerkwi, to przychodzimy po to, aby sławić Boga. To najważniejsze. Kiedy jest wiara, wtedy jest sens życia. Dlatego dziękuję Bogu, że możemy się spotkać i oddać Bogu cześć”.

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż przypomniał, że obowiązkiem katolików jest nie tylko troska o Kościół jako wspólnotę, ale również o miejsce w którym ona egzystuje. „Wszędzie, gdzie jest Kościół katolicki, podkreśla się, że chrześcijanie mają troszczyć się nie tylko o Kościół, ale również o miasto, kraj w którym żyją”.  Ks. Biskup wyraził podziękowanie wszystkim, którzy wnieśli przysłowiową cegiełkę w powstanie tej świątyni. „Szczególnie jednak – mówił Biskup Tarnowski – chciałem podziękować księdzu z mojej diecezji, ks. Piotrowi Kluzie. Dziękuję za to, że tworzy ten wymiar materialny, ale przede wszystkim za wymiar duchowy, tworząc wspólnotę kochających się braci i sióstr”. Słowa biskupa przerywane były gromkimi oklaskami pod adresem ks. Piotra. „Patrzę na rodziców ks. Piotra – kontynuował ks. Biskup Jeż – którzy są bardzo dumni (bardzo długo trwające oklaski). Wasze oklaski wszystko tłumaczą. Bóg zapłać za wszystko. Szczęść Boże”.

W trakcie uroczystości otwarcia kościoła dzieci i młodzież przybliżyły kulturę Kazachstanu, zaprezentowały swoje zdolności wyrażające się choćby w śpiewie i tańcu oraz między innymi poprzez pantomimę  ukazały piękno naszej wiary i walkę Boga o człowieka. Nie było słów, ale sam obraz, który sprawił – jak później podkreślano – że w oczach wielu osób pojawiły się łzy. Po skończonej uroczystości odbyła się agapa.

Ciepły wieczór spowija kazachską ziemię. Powoli nadchodzi zmrok. Wiele osób udało się już na nocleg, ale też i wielu jeszcze pozostało, by poczynić ostatnie przygotowania do niedzielnej uroczystości – konsekracji kościoła w Chromtau w Kazachstanie.

Ks. Grzegorz Zimoń

               

 

 

Ostatnio zmieniany niedziela, 25 czerwiec 2017 16:38

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

KALENDARZ LITURGICZNY


15 października
św. Teresy od Jezusa, dziew. i dok. Kośc. wspomnienie obow.
Liturgia Godzin:
ze wsp. (Psałterz IV Tydzień)
Msza św.:

wł. o św., pf. o dziew. (nr 74)
Rz 1, 16-25; Ps 19(18), 2-3. 4-5ab; Łk 11, 37-41
[lub ze wsp.: Rz 8, 22-27; Ps 19(18), 8-9. 10-11; J 15, 1-8]
w DĘBICY (wszystkie parafie) ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ, patronki miasta, uroczystość LG wieczorem I Nieszp. z urocz. św. Jadwigi, Kompl. po I Nieszp. niedz. M. wieczorna z jutrzejszej uroczystosci św. Jadwigi 
1. Dzień Dziecka Utraconego 2. Dzień Niewidomych (Białej Laski)

Adoracja:
Gawłów i Gorzków (rektorat)
Zmarli kapłani:

2002 Ks. Zbigniew Skumiel, em. prob. w Pleśnej
2011 Ks. Lucjan Morawski, em. prob. w Olszynach k. Wojnicza


Administrator danych osobowych

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej diecezji tarnowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Adres

KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Legionów 30
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Znajdź nas na:

facebook a youtube a
twitter a flickr a

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl