poniedziałek, 14 sierpień 2017 19:26

Film „Historia ukryta w czekoladzie” otrzymał Grand Prix na Festiwalu MUNDI

Napisane przez Ewa Biedroń
Film „Historia ukryta w czekoladzie” otrzymał Grand Prix na Festiwalu MUNDI Foto Krzysztof Niedzielan/RDN Nowy Sącz

Film „Historia ukryta w czekoladzie” otrzymał  nagrodę Grand Prix na pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci MUNDI. Zakończył się on w Starym Sączu.

„Historia ukryta w czekoladzie” to familijna nowela filmowa z udziałem znanych aktorów – między innymi Anny Dymnej i Jerzego Treli.  To film z wartościowym przesłaniem dla całej rodziny.

Jury przyznało też statuetki Lilii św. Klary w kategorii filmu animowanego. Złotą dla filmu „Święta Rita” z serii „O świętych dla dzieci”, Włochy, 1956, srebrną dla filmu „Mikołaj chłopiec, który został świętym”, z serii „Niezwykłe Opowieści”, USA, 1989 i brązową dla filmu „Cuda Jezusa”, z serii „Opowieści biblijne” z Nowego Testamentu, USA, 1989 r.

Jurorzy przyznali Złotą Statuetkę św. Klary w kategorii religijnego programu telewizyjnego dla dzieci dla produkcji „Talenty” z serii „Domek na Skale”, Hiszpania, 2014. Natomiast także Złotą Statuetkę św. Klary w kategorii  filmu fabularnego dostał „Cotolay”, Hiszpania 1966.

Filmy nawiązywały do scen biblijnych, życia świętych, ale też pokazywały współczesne zachowania i  wybory bohaterów.

- Będzie kolejny Festiwal – zapowiada dyrektor ks. Andrzej Mulka. „Na to wydarzenie przyjechali fantastyczni ludzie, pasjonaci. Jest nadzieja, że kolejne polskie filmy będą powstawać. Jako organizatorzy Festiwalu ogłosimy konkurs na najlepszy scenariusz filmu religijnego dla dzieci. Chcemy, by twórcy mieli czas, by go stworzyć. Finał planujemy podczas drugiej edycji Festiwalu” – dodaje ks. Mulka.

W jury zasiadał m.in. prof. Janusz Kawecki z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. „Żeby przystąpić do organizacji Festiwalu trzeba być człowiekiem odważnym. Cieszę się, że takie osoby się znalazły ” – dodaje. Oceniając sam przekaz filmów, członek jury daje im szkolną czwórkę. „To pierwszy Festiwal, były więc filmy najnowsze i te mające kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Zwracaliśmy uwagę m.in. co jest w tym przekazie i czy jest on zgodny z nauczaniem Kościoła” – podkreśla.

Festiwal prowadził aktor Tadeusz Chudecki. „Lubię być aktorem dla dzieci. To wymagająca publiczność. Dzieciom trzeba dawać dobre przykłady. Wiele jest filmów, które są „śmietnikiem” i nikt się nie martwi, że sieją spustoszenie. Bajka, film mają pomóc w myśleniu. Dobre produkcje są  drogie i wymagające. Wartościowe filmy ze świata źle udźwiękowione w Polsce też tracą na jakości. Filmy dla dzieci muszą być plastyczne, z dobrym dubbingiem” – powiedział aktor.

Na Festiwal nadesłanych zostało 34 różnorodnych produkcji z siedmiu krajów (Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Ukrainy i Polski), z których po wstępnej selekcji wyłoniono grupę 18 filmów i programów, którym przyznano tytuł „Nominowany do Festiwalu Mundi”, stanowiącego podstawę do ubiegania się o nagrody festiwalowe.

W skład grupy jurorów weszli: Dominika Figurska – aktorka i mama pięciorga dzieci, prof. Janusz Kawecki – członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Kazimierz Tarnas – scenarzysta i reżyser, Eugeniusz Gordziejuk – ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, Bartłomiej Kik – z firmy Platige Image, reżyser filmu Fatima i ks. Tomasz Trafny – dyrektor departamentu Nauki i Wiary Papieskiej Rady Kultury (Watykan), przewodniczący jury.

Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci MUNDI odbywał się w Starym Sączu w dniach 11-14 sierpnia.

Prace jury w pierwszym rzędzie zmierzały do realizacji najbardziej podstawowego celu Festiwalu, tj. nagrodzenia i wyróżnienia najlepszych produkcji dla dzieci. Drugim, dopełniającym aspektem, było dostrzeżenie waloru inspiracji oraz zachęty względem twórców do realizacji nowych produkcji.

Pokazy odbywały się w kinie Sokół w Starym Sączu, a plenerowe przy Papieskim Ołtarzu.

Honorowy patronat nad Festiwalem objęła Papieska Rada ds. Kultury.

Organizatorem  był Promyczek – Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej, a partnerami: Urząd Miast i Gminy w Starym Sączu, MMC Breinwille, Studio Miniatur Filmowych z Warszawy, Szkoła Animacji DREMAGINE z Warszawy, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania OPOKA i Klasztor Sióstr Klarysek ze Starego Sącza.

Więcej zdjęć na www.rdn.pl

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 sierpień 2017 19:32