sobota, 09 wrzesień 2017 22:12

Modlitwa w intencji animatorów Spotkań Małżeńskich

Modlitwa w intencji animatorów Spotkań Małżeńskich Foto Ewa Biedroń

Wymagająca zjednoczenia wielu sił pozostaje przestrzeń pomocy młodym ludziom w przygotowaniu się do zawarcia małżeństwa – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w bazylice katedralnej w Tarnowie. Na wieczornej Mszy św. zgromadziło się ok. 350 osób -uczestników Międzynarodowego Zjazdu Animatorów Spotkań Małżeńskich. To ruch,który wspiera rodziny m.in. przeżywające kryzys i pomaga młodym w przygotowaniach do sakramentu małżeństwa.

Bp Jeż podkreślił, że małżeństwom borykającym się z trudnościami łatwiej mogą pomóc te małżeństwa, które stawały już w obliczu podobnych problemów i potrafiły je rozwiązać w sposób chrześcijański.

M.in. czytania i homilia były tłumaczone na język rosyjski. W przygotowanie liturgii włączyli się także duchowni i świeccy z innych krajów i obrządków.

„Bardzo się cieszę, że mamy tutaj przedstawicieli Kościoła prawosławnego i grekokatolickiego. Wszystkim nam zależy na tym, aby odnowić oblicze rodziny”– podkreślił bp Jeż.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej mówił w homilii, że szczególnym, trudnym czasem dla małżeństwa są pierwsze lata po ślubie, kiedy małżonkowie poznają się w nowych rolach czy przyjmują na świat kolejne dzieci.

„Niestety zatrważająca jest dla nas rosnąca co roku liczba wnoszonych do Sądu Diecezjalnego spraw o stwierdzenie nieważności małżeństw. Wiele z nich rozpada się niedługo po ślubie” – mówił  bp Jeż.

Hierarcha dodał też, że jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań jest pomoc i poradnictwo rodzinne i małżeńskie. „Bardzo ważna jest wielowymiarowa współpraca na rzecz pomocy małżeństwom i rodzinom. Potrzeba naszych zespolonych działań w ramach różnych ruchów i stowarzyszeń chrześcijańskich” – podkreślił.

Bp Jeż wskazywał, że to rodzina i trwałe małżeństwo jest szansą i nadzieją dla współczesnego świata. „To nie tyle dobre ustawy gwarantują społeczne szczęście, lecz rodzina, naturalna szkoła dobrego człowieczeństwa i sprawiedliwego społeczeństwa” – powiedział.

Międzynarodowy Zjazd  Animatorów Spotkań Małżeńskich potrwa w Tarnowie do niedzieli.