niedziela, 10 wrzesień 2017 18:13

Zakończył się Międzynarodowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich

Napisane przez Ewa Biedroń
Zakończył się Międzynarodowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich Foto Ewa Biedroń

Jak znaleźć receptę na szczęśliwe małżeństwo? Animatorzy stowarzyszenia „Spotkania Małżeńskie” mówią zgodnie, że potrzeba dialogu. Rozmawiali o tym podczas międzynarodowego zjazdu w Tarnowie.

Liderzy ruchu kierują się zasadą, że „trzeba bardziej słuchać niż mówić, bardziej dzielić się niż dyskutować, bardziej rozumieć niż oceniać, a nade wszystko – przebaczać”. Animatorzy Spotkań Małżeńskich prowadzą rekolekcje, warsztaty dla narzeczonych i małżeństw w kryzysie. W Tarnowie ok. 350 animatorów z dziesięciu krajów świata wymieniało się doświadczeniami i dyskutowało jak jeszcze lepiej wspierać małżeństwa.

Często animatorzy sami przed laty doświadczyli kryzysów i dzięki ruchowi uratowali swoje małżeństwa. Dziś mówią o metodzie dialogu innym parom, tak jak Katarzyna i Daniel Chludzińscy z Bostonu. – Myśleliśmy już o rozwodzie. Spotkania Małżeńskie zmieniły nasze myślenie. Dialog zaczął działać – mówi para z USA.

W międzynarodowym zjeździe w Tarnowie uczestniczyli animatorzy także z Polski, Białorusi, Łotwy, Litwy Mołdawii, Rosji, Ukrainy, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Założyciele ruchu Irena i Jerzy Grzybowscy zwracają uwagę, że potrzeba stałej formacji  animatorów.– Pracujemy w zarządzie nad opracowaniem systemu stałej formacji. Dochodzą nowe osoby, które trzeba prowadzić od postaw, ale także zmieniają się wyzwania – podkreślają Grzybowscy.

Bożena Skrzypiec, dyrektor tarnowskiego zjazdu powiedziała, że bardzo ważna jest w ruchu rola kapłanów. – Często podczas zjazdu było słychać wnioski z ośrodków, że brakuje kapłanów jako doradców duchowych – mówi.

Redemptorysta ojciec Andrzej Legieć głosi Ewangelię w Rosji i tam angażuje się w pracę  stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie. Na pytanie dlaczego ma prostą odpowiedź.- Rodzina jest podstawą. Jeśli nie będzie dobrych, katolickich rodzin to też nie będziemy mieć powołań. Rodzina jest domowym Kościołem i to jest szczera prawda – dodaje.

W zjeździe uczestniczyli przedstawiciele obrządku rzymskokatolickiego i greckokatolickiego, a także grupa animatorów Spotkań Małżeńskich Cerkwi Prawosławnej.

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych, którego statut został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską w 2009 r.

Każdego roku w rekolekcjach o charakterze warsztatów, organizowanych przez stowarzyszenie  uczestniczy ok. 1200 par małżeńskich w Polsce, a ok. 600 nowych par narzeczeńskich bierze udział w Wieczorach dla Zakochanych. W Polsce jest ok. 500 par animatorów  i ok. 70 kapłanów, którzy uczestniczą w działalności stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie.

Ostatnio zmieniany niedziela, 10 wrzesień 2017 18:33