wtorek, 10 październik 2017 15:58

15-16 X – uroczystości pogrzebowe śp. bp. Wacława Świerzawskiego

Napisane przez diec./BPKEP
15-16 X – uroczystości pogrzebowe śp. bp. Wacława Świerzawskiego Foto BP KEP

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 7 października biskupa seniora diecezji sandomierskiej Wacława Świerzawskiego rozpoczną się Nieszporami Żałobnymi w niedzielę 15 października w Zawichoście. W poniedziałek po Mszy św. pogrzebowej, Ciało Zmarłego zostanie złożone w krypcie katedry sandomierskiej.

Nieszpory żałobne w intencji zmarłego bp. Wacława Świerzawskiego rozpoczną się w niedzielę o godz. 16.30 w Zawichoście. O godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna. Po Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego będzie przewieziona do kościoła seminaryjnego św. Michała w Sandomierzu i wystawiona na widok publiczny.

W poniedziałek, 16 października o godz. 8.00 rozpocznie się Jutrznia przy ciele Zmarłego w kościele seminaryjnym pw. św. Michała. Po modlitwie, o godz. 11.00 zebrani procesyjnie przejdą do Katedry, gdzie o godz. 12.00 będzie celebrowana Msza św. pogrzebowa. Następnie Ciało Zmarłego zostanie złożone w krypcie katedry.

Biskup prof. Wacław Świerzawski urodził się w Złoczowie (archidiecezja lwowska) 14 maja 1927 roku. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. 11 grudnia 1949 r. święceń kapłańskich udzielił mu metropolita lwowski abp Eugeniusz Baziak. Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 r. w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka.

Zmarły biskup senior sandomierski Wacław Świerzawski to wybitny profesor i naukowiec. W 1975 r.  został członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Uchwał Soboru Watykańskiego II. Był także przewodniczącym Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Wydawał i redagował Anamnesis – biuletynu komisji, który uczynił ogólnodostępnym pismem z tekstami z dziedziny duszpasterstwa liturgicznego. Bp Świerzawski jest autorem 64 książek i około 1,3 tys. artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny teologii liturgii i duchowości.

diec./BPKEP