środa, 08 listopad 2017 21:33

"Christmas Time" - promocyjny spot najnowszej płyty "Puellae Orantes"

Napisane przez

Poniżej publikujemy terminy najbliższych koncertów "Puellae Orantes" związanych z promocją najnowszej płyty "Christmas Time":

08.12.2017 - Koncert w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

16.12.2017 - Koncert w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach

30.12.2017 - Koncert w Bazylice Katedralnej w Tarnowie

źródło:http://www.puellaeorantes.pl/
Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest Ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor, wykonująca również sopranowe partie solowe. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10-19 lat z Tarnowa i kilkunastu okolicznych miejscowości. Wysoki poziom artystyczny chóru jest efektem żmudnej, wieloletniej pracy artystycznej i wychowawczej.

Zespół „Puellae Orantes” jest laureatem 23 konkursów chóralnych.  Trzykrotnie pretendował do Grand Prix konkursów: 52 Concorso Polifonico Internazionale Guido d’Arezzo (Arezzo - Włochy, 2004 r.), 21 International May Choir Competition Prof. Georgi Dimitrov (Warna - Bułgaria, 2011 r.), Concorso Internazionale Corale Città di Rimini (Rimini -Włochy 2013 r.), gdzie zdobył główną nagrodę oraz medal Prezydenta Republiki Włoch. Chór „Puellae Orantes” wygrał dwie kategorie (muzyki sakralnej i chórów młodzieżowych), osiągając 97,6 i 98 pkt. na 100 możliwych oraz główną nagrodę konkursu - Grand Prix, a ks. Władysław Pachota otrzymał nagrodę najlepszego dyrygenta. Jako laureat Grand Prix tarnowski zespół został nagrodzony medalem Prezydenta Republiki Włoch. Ponadto chór „Puellae Orantes” otrzymał nagrody dodatkowe od Ambasady Polskiej i Ambasady Serbskiej.

Chór prowadzi szeroką działalność koncertową. Przemierzył tysiące kilometrów, koncertując wielokrotnie w Holandii, Belgii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji. Występował także w Stanach Zjednoczonych, Słowacji, Węgrzech, Danii i Bułgarii. Wielokrotnie reprezentował Polskę podczas prestiżowych imprez w kraju i za granicą. Jest jedynym polskim zespołem, który został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Laureatów w Vaison la Romaine, we Francji.

„Puellae Orantes” współpracuje z wybitnymi kompozytorami polskimi: Pawłem Łukaszewskim, Michałem Lorencem, Miłoszem Bembinowem, Marcinem Łukaszewskim, Pawłem Sydorem, Jackiem Sykulskim, Marcelem Chyrzyńskim, Łukaszem Farcinkiewiczem, a także zagranicznymi. Dzięki tej współpracy na zamówienie chóru powstało ok. 100 kompozycji i aranżacji. Dla „Puellae Orantes” komponował również nieżyjący już Marian Sawa. W 2007 roku, utwór „Magnificat” skomponowany dla tarnowskiego zespołu przez Mariana Sawę był wykonywany przez połączone chóry podczas międzynarodowego festiwalu oratoryjnego Musique en Morvan, we Francji. Po raz pierwszy w 32. letniej historii festiwalu jednym z głównych dzieł był utwór polskiego kompozytora.

Chór wydał dziewięć płyt CD i jedną DVD. Trzy z nich były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego rynku fonograficznego - FRYDERYK, a jedna otrzymała tę nagrodę. Płyty chóru cieszą się dużym zainteresowaniem, czego dowodem są wyróżnienia Złotych Płyt CD i Platynowej DVD - jedynym tego typu wyróżnieniem w Polsce, przyznanym w kategorii muzyki poważnej. Wydawnictwa cieszą się także doskonałymi recenzjami m.in. BBC Music Magazine. Repertuar sześciu płyt stanowią utwory w całości lub części skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla "Puellae Orantes".

Tarnowski chór realizuje wyjątkowe projekty artystyczne zapraszając do współpracy znakomitych wykonawców, m.in.: Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy "Aukso", Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", Orkiestrę Solistów Wiedeńskich, z  którą chór nagrał w 2014 r. album "Szlakiem Straussa" - unikatowe wydawnictwo zawierające dzieła dynastii Straussów w aranżacjach wokalno-instrumentalnych. W 2015 r. chór wykonał koncerty z dwukrotnym laureatem nagrody Grammy - zespołem "The King's Singers", który po raz pierwszy w Polsce wystąpił na scenie z innym zespołem.

Tarnowski zespół dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego.