poniedziałek, 05 luty 2018 23:02

Biskup tarnowski Andrzej Jeż odwiedził Pigmejów z plemienia Aka - ZDJĘCIA

Napisane przez Ks. Krzysztof Czermak
Biskup tarnowski Andrzej Jeż odwiedził Pigmejów z plemienia Aka - ZDJĘCIA Ks. Krzysztof Czermak

W poniedziałek 5 lutego biskup Andrzej Jeż w towarzystwie misjonarzy udał się do Nguma. Jest to wioska zamieszkała przez Pigmejów z plemienia Aka.

Choć oddalona tylko 13 kilometrów od Bagandou, na dotarcie do niej potrzeba 45 minut z powodu fatalnego stanu drogi. Wioskę zamieszkuje około 400 mieszkańców. Ich codzienność to las. Noce spędzają w prymitywnych szałasach.

Misjonarze tarnowscy zajmują się duszpasterstwem Pigmejów tylko tutaj, a więc w parafii Bagandou. Reprezentanci Aka zamieszkują w tej wiosce oraz w innych, położonych bliżej czy dalej od centrum parafii. Jeszcze w pierwszych latach XXI wieku nikt z nich nie był ochrzczony i nie prowadził życia wskazującego na przynależność do Kościoła. Dzisiaj, dzięki pracy naszych misjonarzy, rocznie około 20 osób przyjmuje chrzest, po odbyciu regularnej katechezy. Wśród nich jest już około 15 par, które zawarły sakramentalne małżeństwo. Podobnie, dzięki misjonarzom, w życie chrześcijańskie wchodzą Pigmeje z innych osad terenu parafii: w Siriri i w Ngungu.

Na modlitwę zbierają się od kilku lat w wybudowanej przez ks. Mieczysława kaplicy, która swym wyglądem rzuca się w oczy w panoramie wioski. Pracą socjalną i medyczną wśród nich zajmują się siostry kombonianki z Bagandou.

Bracia Pigmeje również mają murowaną szkołę, w której dzieci pigmejskie pobierają naukę wraz z dziećmi tzw. wioskowymi, nie należącymi do ich rasy. Wszystkich korzystających ze szkoły jest 215 dzieci. Większość na oficjalnej liście uczniów to Pigmeje (130). Zwiedzając szkołę nie ma się tego wrażenia. W niektórych klasach, podczas wizyty biskupiej, było ich dosłownie kilkoro. Przyczyna: nie odznaczają się zapałem do nauki. Jeśli można to uznać za sukces, to jest nim to, iż znalazł się jeden chłopiec, który kierując się podpowiedziami misjonarzy odwiedzających wraz z biskupem szkołę, zdołał wskazać na mapie położenie Polski.

Szkoła została sfinansowana przez stowarzyszenie włoskie „Amici per Centrafrica”, powstałe w celu pomocy misjonarzom i ludności zamieszkałej w Republice Środkowoafrykańskiej.

Przywitanie biskupa Andrzeja nastąpiło właśnie na podwórzu szkolnym. Jedna z uczennic, z bukietem liści krotonu w ręku, przywitała gościa z Polski, wypowiadając odpowiednie słowa. Później zebraliśmy się wszyscy w kaplicy na chwilę modlitwy, a na jej zakończenie biskup Andrzej zwrócił się do przybyłych ze słowem tłumaczonym na sango przez proboszcza miejsca. Nie brakło również śpiewu i tańca w wykonaniu pigmejskim.

W drodze powrotnej Biskup Tarnowski miał okazję zobaczyć inne miejsce związane życiem Pigmejów. Jest to wioska Lago, gdzie ks. Marek Muszyński wybudował szkołę dla Pigmejów, a ks. Mieczysław Pająk zatroszczył się o odwiert studni głębinowej przy tej szkole. Są to dzieła powstałe dzięki kolędnikom misyjnym.

We wtorek bp Jeż powraca do Bimbo, by nazajutrz podjąć długą (450 km) podróż do Bouar, gdzie w niedzielę przyjmie sakrę biskupią ks. Mirosław Gucwa.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 luty 2018 23:26