piątek, 11 maj 2018 08:05

Napisane przez
"Jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II" - jubileusz 40-lecia kapłaństwa w Szczepanowie, rocznik święceń '78 - HOMILIA, ZDJĘCIA fot. ks.Marian Kostrzewa

Trzydziestu kapłanów razem z Biskupem Tarnowskim 10 maja br. obchodziło swoją 40-tą rocznicę święceń kapłańskich w szczepanowskiej Bazylice.

"Całe nasze kapłaństwo w sposób wyjątkowy było związane z św. Janem Pawłem II" - powiedział w imieniu swojego rocznika ks.Stanisław Ruchała. - "Dlatego śmiało możemy nazywać sie pokoleniem Jan Pawła II".

I rzeczywiście, rok ich święceń zapisał sie w historii jako rok konklawe Jana Pawła II. Od samego początku swojego kapłańskiego posługiwania mogli aktywnie uczestniczyć w wielkich wydarzeniach Kościoła w Polsce i na świecie. Ponadto ciągle mieli wzór świętego Papieża, który uczył ich kapłaństwa. "Jeździliśmy za nim po całym świecie" - wspominał ks.Ruchała.

Ten jubileusz nieprzypadkowo wpisał się w czwartkowy dzień, w ramach odpustu w Szczepanowie. Wierni licznie pielgrzymując do miejsca kultu patrona diecezji, rok w rok modlą się w ten dzień o dobrych, świętych kapłanów, którzy na wzór św. Stanisława odważnie wskazywaliby drogę.

Nawiązując do tej okoliczności bp.Andrzej Jeż uczulił wiernych na pewne zależności. "Zdajemy sobie sprawę, że te powołania w bardzo dużej mierze zależą od środowiska rodzinnego. Przed laty św. Jan XXIII, zwracając się do ludzi świeckich tak mówił: "Dajcie mi święte rodziny, a ja dam wam świętych kapłanów". To jest zależność bezpośrednia. Czasem mamy sporo zastrzeżeń do księży, ale trzeba zapytać, z jakich są rodzin, z jakiego środowiska. Bo tu jest początek. Jestem przekonany, że wielu młodych ludzi ma powołanie, ale boją się na nie odpowiedzieć z różnych powodów: brak akceptacji środowiska, rodziny, brak właściwego przykładu, negatywny obraz Kościoła i duchowieństwa w mediach."

Dlatego bp.Jeż zaapelował o jeszcze gorliwszą modlitwę za kapłanów, którzy w takich okolicznościach potrzebują ogromnego wsparcia, oraz za powołanych, aby mieli odwagę pójścia za głosem Powołującego.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć: kliknij TUTAJ.

Ostatnio zmieniany piątek, 11 maj 2018 09:26