wtorek, 15 maj 2018 15:31

Zabytkowe obiekty i kapliczki z ziemi tarnowskiej znów zachwycą

Napisane przez https://www.malopolska.pl
Zabytkowe obiekty i kapliczki z ziemi tarnowskiej znów zachwycą https://www.malopolska.pl

Piękne ołtarze, witraże i polichromie w kościołach, zabytkowe kamienice, dworki i grobowce, a także zachwycające przydrożne kapliczki – niemi świadkowie życia mieszkańców i świadectwo ich pobożności – to one już w najbliższym czasie przejdą gruntowne remonty, aby zachwycać przez kolejne lata. Dzięki rozstrzygnięciu dwóch programów: „Kapliczki Małopolski” oraz „Ochrona zabytków Małopolski” gminy z powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i bocheńskiego otrzymają wsparcie finansowe na prace przy 48 obiektach.

Czeki gwarantujące przyznanie dotacji przedstawicielom z 27 gmin z subregionu tarnowskiego przekazali: wicemarszałek Stanisław Sorys oraz radny województwa Adam Kwaśniak.

Dzięki przyznanym dotacjom o łącznej wartości prawie 600 tys. zł w ramach konkursu „Ochrona zabytków Małopolski”, jeszcze w tym roku renowację przejdzie 28 obiektów z ziemi tarnowskiej, w tym m.in. Dom Mansjonariuszy w zabudowie Bazyliki Katedralnej w Tarnowie (remont dachu), oraz grobowiec Wincentego Witosa znajdujący się na cmentarzu w Wierzchosławicach (remont ścian wewnętrznych, odtworzenie polichromii, remont posadzki, renowacja ołtarza). Remonty obejmą też kościoły m.in. w Szczucinie (izolacja przeciwwilgociowa), Nowym Wiśniczu (remont dachu), Żegocinie (remont drogi procesyjnej wokół kościoła), Gręboszowie (remont tynków wewnętrznych), Szerzynach (konserwacja wieży), Gnojniku (konserwacja ołtarza), Borzęcinie (konserwacja ołtarza św. Józefa i figury św. Sebastiana), Brzeźnicy (konserwacja stropu prezbiterium), Chronowie (prace konserwatorskie malowideł) i Czermnej (zabezpieczenie dachu).

W najbliższym czasie prace remontowo-konserwatorskie będą też prowadzone przy 20 kapliczkach. Na renowację tych z ziemi tarnowskiej przeznaczono ponad 150 tys. zł. W sumie pula środków w tegorocznej edycji programu „Kapliczki Małopolski” to 550 tys. zł.