sobota, 06 wrzesień 2014 19:50

Bp Jeż: „Nie banalizujmy niedzieli. To czas święty”

Napisane przez

Chorzelow2GN„Niedziela to czas święty, czas przeznaczony na odpoczynek, zwłaszcza w gronie rodziny” - przypomniał biskup tarnowski Andrzej Jeż w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Biskup ubolewał, że dziś niedziela zostaje przekształcana na siódmy dzień pracy i zakupów. Ordynariusz diecezji tarnowskiej przewodniczył w sobotę, 6 września, uroczystej Mszy św. z okazji dziękczynienia za 200 lat obecności w Chorzelowie obrazu Matki Bożej.

„Nie banalizujmy niedzieli i nie ograniczajmy jej głębokiego sensu jedynie do dnia wolnego od pracy. To również czas doświadczania i umacniania się Bożą miłością, duchowego odrodzenia. Niedziela to szansa dla zabieganej rodziny, by „odejście” od spraw tego świata stworzyło odpowiednie warunki do bardziej intensywnego spotkania z Bogiem i budowania relacji między sobą” - mówił bp Jeż.

Zdaniem Biskupa Tarnowskiego, mocna duchowo rodzina, w której głównym źródłem siły i oparcia jest wzajemna miłość zakorzeniona w Bogu, której fundamentem jest wzajemny szacunek wszystkich jej członków, może oprzeć się największemu złu i przetrwać sytuacje, które po ludzku wydają się niemożliwe do przebrnięcia.

Bp Andrzej Jeż podkreślił też, że we współczesnej cywilizacji widać ogromną tęsknotę za rodziną. Dodał, że życie rodzinne jest dla wielu najwyższą wartością, którą ludzie chcieliby zrealizować, ale coraz częściej nie potrafią.

Kaznodzieja cytował statystyki, które pokazują, że w samej Europie około 33 % dzieci żyje dziś i wychowuje się w rodzinach rozbitych. - To ogromna skala samotności i duchowego sieroctwa – dodał biskup.

„Samotność wdziera się dziś także w rodziny, które nie są wprawdzie rozbite ani skonfliktowane, lecz nie mają dla siebie czasu. Ludzie żyją w rodzinie jakby obok siebie, a nie we wspólnocie. Rodzice zagonieni pracą zawodową, nie znajdują czasu dla siebie, ani dla swoich dzieci. Zamiast namiastek uczucia i odpowiedzialności w postaci zabawek oraz prezentów, trzeba aby rodzice dawali dzieciom więcej siebie, ofiarując im czas na bycie razem, rozmowę, modlitwę, wspólną rozrywkę” - apelował bp Andrzej Jeż.

W jubileuszowej sumie odpustowej uczestniczyły rodziny, uczestnicy XXXII Pieszej Pielgrzymki z Tarnowa na Jasną Górę z mieleckich grup pielgrzymkowych oraz z Legionistów Maryi. Uroczystości odpustowe potrwają do poniedziałku.

eb

Foto arch. Grzegorz Brożek/www.tarnow.gosc.pl

Program uroczystości odpustowych:

Sobota, 6 września

7:30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu  Najświętszej Maryi Panny

8:00 Msza Święta z kazaniem – Zapraszamy wszystkich chorych i cierpiących, po Mszy Św. błogosławieństwo chorych

10:30 Różaniec – o umocnienie wiary w rodzinach

11:00 Msza Św. z kazaniem – Zapraszamy Liturgiczną Służbę Ołtarza Rejonu Mieleckiego

16:00 Różańcowe Jerycho Maryjne prowadzone przez Legion Maryi

17:30 Nowenna do Matki Bożej Królowej Rodzin – przedstawiamy wszystkie prośby i podziękowania Czcicieli Matki Bożej

18:00 Jubileuszowa Suma Odpustowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Jeża. Zapraszamy wszystkich uczestników XXXII Pieszej Pielgrzymki z Tarnowa na Jasną Górę z Mieleckich Grup Pielgrzymkowych, Legionistów Maryi i wszystkich czcicieli Królowej Rodzin. Po uroczystości spotkanie pielgrzymów w hali sportowej w Chorzelowie

20:00 Msza św. z kazaniem