poniedziałek, 20 styczeń 2014 13:18

Koncert Charytatywny w Lusławicach VIDEO

Napisane przez

puellaekoOwacjom na stojąco nie było końca. Orkiestra Solistów Wiedeńskich pod dyrekcją Piotra Gładkiego oraz tarnowski dziewczęcy chór Puellae Orantes pod dyrekcją ks. Władysława Pachoty zachwycili wypełnioną po brzegi salę Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w podtarnowskich Lusławicach. Muzycy wystąpili podczas Noworocznego Koncertu Charytatywnego na rzecz budowy hospicjum Via Spei.

Sobotni koncert ( 18 stycznia) był połączeniem doskonałej, światowej muzyki ze słuszną ideą,podkreśla Anna Czech, prezes Fundacji Kromka Chleba.

-Nie zawiedli nasi przyjaciele. Przybyli kolejni przyjaciele fundacji i Via Spei, z czego się bardzo cieszę. Widzę, że ludzie są bardzo zadowoleni. Artyści wspaniali, ale oprócz tego wiele osób przyciągnęła idea koncertu. Ludzie chcą pomóc w budowie hospicjum. To bardzo cieszy, że potrafimy tyle dobrego robić wspólnie – dodaje.

Chór Puellae Orantes należy obecnie do najwybitniejszych zespołów wokalnych w swojej klasie, powiedział RDN Małopolska Piotr Gładki, kierownik artystyczny Orkiestry Solistów Wiedeńskich.

-To był pierwszy kontakt muzyków z tym zespołem. Byli zachwyceni. Chór śpiewał po raz pierwszy w języku niemieckim. Teksty niemieckie nie są łatwe, tym bardziej, że w tych szybszych utworach w polkach itd., tam jest sporo do wymówienia, dziewczęta sobie fantastycznie poradziły. Chór po prostu w języku niemieckim śpiewa fantastycznie – dodaje.

Jestem szczęśliwy i wzruszony. Na dodatek spełniło się moje muzyczne marzenie, mówi ks. Władysław Pachota, dyrygent chóru Puellae Orantes.

-Muszę powiedzieć, że to mój pierwszy koncert, gdzie dyrygowałem orkiestrą i chórem, a dwa dni temu trzymałem po raz pierwszy w ręku batutę. Emocje są ogromne, tym bardziej, że miałem świadomość, że będę dyrygował orkiestrą, którą dyrygowało wielu wspaniałych dyrygentów – mówi.

Przygotowania były dla nas dużym wyzwaniem, zaznacza Aleksandra Topor, nauczycielka emisji głosu w chórze Puellae Orantes.

-Wielka satysfakcja z tego, że udało się zrealizować ten projekt, co nie było proste. Przygotowanie dosyć sporego repertuaru w specyficzny sposób, bo wiedeńskie utwory wokalno-instrumentalnie, co jest jednak rzadkością, w tym też utwór skomponowany specjalnie na tę okoliczność. Wielkie to było wydarzenie dla nas, wielkie przedsięwzięcie i tym większa oczywiście radość, satysfakcja. Oczywiście, po takim koncercie jest moc emocji takich bardzo podniosłych. Także radość, wielka radość – dodaje.

Tego wieczoru Wiedeń był w Lusławicach, mówi Andrzej Skolmowski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty, która była inicjatorem i patronem tego wydarzenia.

- Przypomniały mi się oglądane w telewizji koncerty wiedeńskie i tak naprawdę poczułem, że Wiedeń jest w Lusławicach. Tak jak powiedziałem nad pięknym modrym Dunajcem. Jesteśmy szczęśliwi, zadowoleni z wielkimi wrażeniami, wspaniały koncert, zadowolona sala. Ważny, szczytny cel. Ważne też zaangażowanie ludzi, którzy stworzyli ten koncert. Nie mieliśmy wątpliwości. Patrząc po reakcji sali, jesteśmy zadowoleni i przekonani, że następne będą równie udane – podkreśla.

Hospicjum Via Spei będzie domem dla ludzi cierpiących. Przewidywany koszt budowy hospicjum to blisko 9 milionów złotych. Do zakończenia inwestycji brakuje około 6 milionów złotych. Radio RDN Małopolska patronowało temu wydarzeniu.

jsm/RDN Małopolska

Foto Hubert Motyka