Portal Diecezji Tarnowskiej - Artykuły filtrowane wg daty: październik 2018

Integracion... 174 km stąd gdzie jestem, jest miejsce, które bardzo potrzebuje Boga. Integracion - jedna z naszych wiosek. 4 godziny drogi w jedną stronę. Pojechaliśmy tam w piątek.

Dział: Pole1
poniedziałek, 22 październik 2018 21:27

Niedziela Misyjna w Skrzyszowie k. Tarnowa

Dnia 21.10.2018r. w całej diecezji tarnowskiej odbyły się obchody Światowego Dnia Misyjnego.

Również w parafii św. Stanisława w Skrzyszowie dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci wraz z księdzem opiekunem i animatorkami przygotowały liturgię Mszy Świętej, która odbyła się o godzinie 11.00. Dzieci miały na sobie kolorowe stroje, które przedstawiały ich braci i siostry z innych kontynentów, m.in. Indian, Azjatów oraz dzieci z krajów afrykańskich. Członkowie PDMD w darze serca złożyli swoje ofiary, które zbierali przez dłuższy czas, rezygnując ze swoich przyjemności, a także różańce misyjne, które po Mszy Świętej rozdano dzieciom.

Wieczorem natomiast odbyło się nabożeństwo różańcowe, które jak przez cały Tydzień Misyjny prowadzone jest przez PDMD w różnych językach z całego świata. Jest to wyraz jednoczenia się dzieci ze Skrzyszowa z wszystkimi dziećmi na całym świecie.

Dział: Parafie

Parafia Nagawczyna koło Dębicy uroczyście obchodziła skromny jubileusz, 20. rocznicę erygowania parafii.

20. rocznica przypadła dokładnie 2 sierpnia 1998 roku, kiedy bp Wiktor Skworc erygował wspólnotę przy kaplicy dotąd obsługiwanej przez kapłanów z macierzystej parafii sanktuaryjnej w Zawadzie. – Ściśle rzecz biorąc, to ludzie, mieszkańcy, domagali się od księdza biskupa powołania parafii. Były ku temu przesłanki. Nagawczyna zmieniła swój charakter, zwiększyło się osadnictwo z Dębicy. W chwili erygowania wspólnota liczyła 1700 wiernych. Biskup przychylił się do prośby i powołał parafię do życia – mówi ks. Mieczysław Jakóbczyk, pierwszy i jedyny jak dotąd proboszcz parafii. Dziś wspólnota liczy około 2300 wiernych. Zatem powoli się rozwija.

– Tylko nie widać wszystkich w kościele. Wielu sprowadziło się tu z Dębicy. Niektórzy z nich mają głęboki sentyment i jeżdżą do swoich poprzednich parafii w mieście. Niektórzy przywiązali się do sanktuarium w Zawadzie, więc to raczej tam ciągną. Tym bardziej chcemy uroczyście obejść nawet tak niewielką rocznicę, by jakoś ludzi mobilizować, wiązać z tym naszym kościołem, popracować nad tożsamością parafialną – mówi ks. Jakóbczyk

– Decyzja o utworzeniu parafii wtedy była bardzo ważna i oczekiwana. Z perspektywy czasu, jako człowiek mieszkający tu od urodzenia, chciałbym powiedzieć, że była to decyzja opatrznościowa. Owszem, mamy ciągle potrzebę pracy nad sobą, ale i obiecujące perspektywy. Sporo jako wspólnota zainwestowaliśmy w parafię. Nie tylko ofiar, ale wysiłków, czasu. Kaplica została znacznie powiększona i teraz pomieści wszystkich. Kościół jest cały czas otwarty i jak żaden inny w diecezji łączy się mocno z osiedlem, bo stoi w tak ścisłym otoczeniu domów, że bliżej się nie da – mówi parafianin Adam Kania.

Aby przeczytać cały artykuł i oglądnąć galerię zdjęć, przejdź na stronę Tarnowskiego Gościa Niedzielnego.

Dział: Pole4
poniedziałek, 22 październik 2018 09:13

Marsz Misyjny przeszedł ulicami Tarnowa

Rozważania misyjne, koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitewne pieśni usłyszeć można było dzisiaj w centrum Tarnowa. Przez miasto przeszedł Marsz Misyjny, który zainaugurował obchody Tygodnia Misyjnego w diecezji.

Wagę wydarzenia podkreśla organizator, ks. Stanisław Wojdak, zastępca dyrektora Wydziału Misyjnego.

– Chcemy tak zewnętrznie zamanifestować naszą wiarę – mówi kapłan. – Chcemy dać też ludziom do zrozumienia, że misje to jest coś, co leży nam na sercu, to coś, za to jesteśmy odpowiedzialni. Jesteśmy po prostu świadkami tego, że ewangelizacja to dzieło, które jest ciągle aktualne. Dlatego właśnie chcemy przejść ulicami miasta – tłumaczy.

Swoje motywacje mieli również uczestnicy Marszu.

-Bo pomagamy biednym ludziom, na przykład w Afryce. Zbieramy dla nich pieniądze, żeby na przykład budować studnie. – Moje dzieci należą do grupy misyjnej. – Bo wierzę w Pana Boga i Go kocham. – Bo jest Niedziela Misyjna. – Jest dobra atmosfera, wszyscy tutaj wspieramy misjonarzy na całym świecie – wyliczali.

Aby przeczytać cały artykuł i oglądnąć galerię zdjęć, przejdź na stronę RDN MAŁOPOLSKA.

Dział: Pole3

Każdy, kto choć raz przejeżdżał ostatnimi laty obwodnicą Nowego Sącza, nie krył podziwu dla tempa w jakim powstawał kościół na osiedlu Barskim.

Dziś aż trudno uwierzyć, że 20 listopada miną 4 lata od momentu wbicia pierwszej łopaty. Czyja to zasługa?

Proboszcz parafii św.Jan Pawła II i budowniczy świątyni ks. prałat Zbigniew Biernat wskazuje najpierw na swoich parafian.  21 października, czyli w dniu poświęcenia kościoła, w obecności Biskupa Tarnowskiego skierował do nich wiele ciepłych słów.

- „Bardzo serdecznie pragnę podziękować wam, drodzy parafianie, którzy jak tylko możecie wspieracie to wielkie dzieło. Bez was nie byłoby dzisiejszej uroczystości. To jest szczególnie wasze święto. Bogu niech będą dzięki za moich parafian” – mówił wyraźnie wzruszony.

 Ks. Proboszcz podkreśla także rolę architekta i firmy wykonawczej. Bez ich zaangażowania prace trwałyby o wiele dłużej. - „Cały ten projekt jest dziełem p.Grzegorza Ratajskiego oraz p.Mariana Kręzla, który jest konstruktorem. Dziękuje im serdecznie za ich pracę, za to jak dziś nasza świątynia wygląda”.

Ks. Biernat nie kryje, że myśl o budowie nowego kościoła kiełkowała w głowie ówczesnego proboszcza parafii św.Małgorzaty, obecnego Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Jednak to jemu przypadła rola realizacji tego natchnienia. – „Owszem, na początku były pewne wątpliwości, ale trzeba było zawierzyć Panu Bogu i działaniu Ducha Świętego, zwłaszcza gdy zapadła myśl, że może to być kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II, naszego wielkiego Rodaka”.

Dlatego dzień poświęcenia świątyni i uroczystego wejścia dla wielu stał się okazją, by podziękować ks. Proboszczowi za tę sprawną realizację projektu.

Architekt świątyni, p.Grzegorz Ratajski nie kryje podziwu dla parafian, a zwłaszcza dla ks.Prałata. – „Chciałbym pogratulować znakomitej realizacji i organizacji. To jest jeden z najsprawniej budowanych kościołów, jakie przyszło mi projektować”.

Także ks. Biskup Andrzej Jeż docenił w swojej homilii wysiłek swoich niedawnych parafian, wskazując jednocześnie na kolejne cele.

- „Dziś jest niedziela misyjna. Będąc proboszczem dwóch dużych parafii, w Tarnowie i tutaj, u świętej Małgorzaty, byłem zawsze pod wielkim wrażeniem ludzi, którzy z wielkim zaangażowaniem troszczyli się o misjonarzy i misje. To jest wielki wysiłek. Ale zauważamy, że trzeba prowadzić również działalność misyjną w naszym kraju, w naszej diecezji, w naszym mieście. Są miejsca, regiony, gdzie ludzie nie mają relacji z Panem Bogiem. Myślę, że jest to wielkie zadanie dla nas, żebyśmy wyszli z naszą głęboką wiarą, miłością, służbą, do tych ludzi, którzy są na drodze poszukiwań Pana Boga i wprowadzili ich do naszej wspólnoty parafialnej” – apelował Biskup.

Zapraszamy do oglądnięcia relacji filmowej z tego wydarzenia oraz galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ.

Dział: Pole2

19 października w Jadownikach Podgórnych Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 obchodziła swoje 50-lecie. Z tej okazji społeczność szkoły zebrała się o godzinie 10.00 na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem ks. Biskupa Andrzeja Jeża.  

W czasie homilii Biskup Tarnowski wezwał nauczycieli i uczniów, aby formowali się w duchu swoich wielkich Patronów, których imię nosi szkoła: św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego.

 - „Ludziom młodym św. Jan Paweł II powtarzał, żeby nie bali się stawiać sobie wymagań, nawet, gdyby inni od nich nie wymagali. W swoim Liście do młodych napisał: „Szukajcie prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania” (…)  Chcemy żeby szkoła uczyła młodych radości życia, umiłowania piękna przyrody i szukania w niej ukojenia; mówiła o wartości przyjaźni i pięknych ideałach, które warto nieść przez całe życie – to podkreślał m.in. Jan Paweł II” - przypomniał Biskup.

Pod koniec kazania hierarcha zaapelował, aby szkoła była miejscem radości. Nawiązując do tego, przytoczył jeszcze jedną ważną wskazówkę Jan Pawła II:

„W jednym z wywiadów, dzieląc się swoimi doświadczeniami, Jan Paweł II dał wskazówkę wszystkim nauczycielom i wychowawcom do pracy z młodzieżą – Papież mówił: „Z młodymi należy żartować. Będąc poważnym i będąc wymagającym, udzielając podstawowych odpowiedzi, musi się także umieć radować, cieszyć wraz z nimi z ich młodości”.

Na zakończenie Biskup zastrzegł, że choć ciężka praca formacji młodego pokolenia nie za każdym razem będzie dostrzegana i doceniana przez innych, to jednak wszelkie trudy powinna wynagradzać sama obiektywna wartość czynionego dobra.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ.

 

Dział: Diecezja

Już niedługo po raz pierwszy w naszej diecezji wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża będziemy obchodzić tego samego dnia co na całym świecie, czyli w poniedziałek 22 października, a nie jak dotychczas 25 października.

Zmiana ta, skądinąd oczekiwana przez wiernych i duchowieństwo, wynika z Dekretu, jaki w maju nadesłała do biskupa Andrzeja Jeża watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (nr prot. 529/16 z 4 maja 2018 r.).

Dokonanie tej zmiany było możliwe dzięki przeniesieniu święta (lub uroczystości) Rocznicy dedykacji Bazyliki Katedralnej w Tarnowie na 29 stycznia.

Dlatego w tym roku wyjątkowo nie obchodzimy święta rocznicy poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie, a we czwartek 25 października będzie w kalendarzu liturgicznym tzw. dzień powszedni. 
Przypominamy, że w tej kwestii należy kierować się tymi wskazówkami, a nie tym co zostało wydrukowane w Kalendarzu liturgicznym na 2018 r.

 

Ks. Andrzej Dudek,
Przewodniczący Diec. Komisji Liturgicznej

Dział: Komunikaty
piątek, 19 październik 2018 10:27

Niedziela Misyjna - modlimy się i wspieramy misje

Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną będzie okazją do modlitwy i wsparcia misji. Towarzyszy mu hasło „Pełni ducha i posłani”.

Dział: Diecezja
piątek, 19 październik 2018 08:54

Nowe logo Portalu - co oznacza?

Przez wiele lat, właściwie od samych początków, znakiem rozpoznawczym strony diecezji tarnowskiej był herb diecezji. Jednak, przy okazji pracy nad nową wersją naszego Portalu postanowiliśmy opracować nowe logo.

To zadanie zlecono kilku osobom, powstało wiele interesujących projektów. Ostatecznie jednak wygrała koncepcja mgra inż. Mateusza Kowala, architekta krajobrazu. 

Zapraszamy zatem do zapoznania się z symboliką naszego logo wg interpretacji Autora projektu.

Osoby czy instytucje, które chciałyby wykorzystać nowe logo do zaznaczenia patronatu medialnego Portalu Diecezji Tarnowskiej na swoich plakatach czy bannerach mogą pobrać logo klikając TUTAJ (.pgn) lub TUTAJ (.pdf)

Dział: Diecezja
26 października br. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku odbędzie się koncert religijno-patriotyczny "W hołdzie Ojcu Św. Janowi Pawłowi II" w wykonaniu Chóru Sanktuaryjnego ze Szczepanowa i Orkiestry Dętej z Okulic.
 
Jest to kolejna wspólna inicjatywa obu grup muzycznych, znanych w regionie z organizowanych co roku koncertów kolędowo–noworocznych. 
 
Koncert zakończy cykl imprez organizowanych w ramach Miesiąca Papieskiego w brzeskiej Bibliotece. 
Dział: Diecezja

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Komunikaty

Nowości w serwisie

Mapa

Napisz do Redakcji Portalu

Adres

KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Legionów 30
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Znajdź nas na:

facebook a youtube a
twitter a flickr a

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl