czwartek, 28 marzec 2024 16:55

Zmarł śp. Ks. prałat dr Ryszard Kurek – były kapelan Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu oraz ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie

28 marca 2024 roku, w wieku 76 lat życia, w 52 roku kapłaństwa, zmarł śp. Ks. prałat dr Ryszard Kurek – były kapelan Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu oraz ojciec duchowny w Wyższym Seminarium duchownym w Tarnowie, rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Msza św. żałobna w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie w piątek (5 kwietnia) o godz. 17.00. Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Niepokalanej (Sanktuarium św. Rity) w Nowym Sączu o godz. 10.20 wprowdzeniem ciała do kościoła i modlitwą różańcową, Msza św. pogrzebowa o godz. 11.00, po której ciało śp. Zmarłego zostanie złożone na cmentarzu klasztornym.

Urodził się 8 kwietnia 1948 roku w Gumniskach, jako syn Władysława i Marii z domu Ramut. Egzamin dojrzałości złożył w 1966 roku w Bochni, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 28 maja 1972 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Szczucin (od 8 sierpnia 1972 roku do 23 czerwca 1974 roku) oraz Tarnów – Katedra (od 17 lutego 1983 roku do 9 sierpnia 1985 roku). W latach 1974-1983 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie oraz w Rzymie. Ponadto pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (1985-1991), wykładowcy w Wyższym Instytucie Wiedzy Religijnej w Tarnowie, dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej (1991-1993), a także ojca duchownego i wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku (1993-2002) oraz ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie (2002-2003). 1 stycznia 2004 roku został mianowany administratorem domu Ledóchowskich w Lipnicy Murowanej oraz kapelanem tamtejszej wspólnoty Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Z dniem 15 stycznia 2005 roku podjął obowiązki kapelana domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Sączu. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1986 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1991 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W 1997 roku został mianowany Kanonikiem Honorowym Sejmeńskiej Kapituły Kolegiackiej, zaś w 2002 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Ostatnio zmieniany piątek, 29 marzec 2024 11:30