sobota, 26 sierpień 2023 01:11

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks. Marian Kostrzewa
Bp Jeż do pielgrzymów: Kościół trzeba zawsze postrzegać jako «my». Zakończenie PPT [FILM, ZDJĘCIA] fot. ks. Marian Kostrzewa

Msza św. na Jasnej Górze pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża zakończyła 41. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską.

Zapraszamy do naszej fotogalerii z tego wydarzenia - KLIKNIJ TUTAJ.

Przez dziewięć dni szło w niej ponad pięć tysięcy osób. Rekolekcje w drodze odbyły się pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Biskup mówił w homilii, że Kościół nie jest czymś różnym od nas, lecz trzeba go zawsze postrzegać jako «my».

5457 osób uczestniczyło w pieszej pielgrzymce diecezji tarnowskiej. To więcej niż rok temu. Nawiązując do hasła pielgrzymki „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił w homilii, że potrzeba takich ludzi wierzących, którzy mają w sobie miłość do Chrystusa i do Jego Kościoła.

- Umiłować Chrystusowy Kościół i kochać go coraz bardziej, jako Mistyczne Ciało Chrystusa, służyć mu póki starczy sił – to wyraz naszego utożsamiania się z Kościołem - dodał.

Biskup wskazywał, że dzięki Kościołowi otrzymaliśmy nieprzebrane dary duchowe. Podkreślił, że Kościół nie jest czymś różnym od nas, lecz trzeba go zawsze postrzegać jako «my». - Kościół żyje w każdym i każdej z nas – wszyscy tworzymy jeden Chrystusowy Kościół i jesteśmy odpowiedzialni za jego losy. Pamiętajmy, żeby na wzór Maryi stawiać zawsze w centrum Boga a nie siebie i swoje ambicje - mówił biskup.

Jak podała dyrekcja na szlaku PPT było ponad 100 kapłanów, ok. 30 sióstr zakonnych, szli też klerycy, diakoni, bracia zakonni. Na pielgrzymce było ponad 700 dzieci.

To, że na szlaku było dużo dzieci, wielu rodziców z małymi dziećmi docenia bp Andrzej Jeż. - Jest to przepiękny obraz waszej wiary, wewnętrznej motywacji oraz miłości do Chrystusa i Jego Matki. Warto to zauważyć i docenić, gdyż taka postawa jest niezwykle ważna we współczesnym świecie, w którym istnieje mocna tendencja do rozpieszczania, do rezygnacji z trudu i stawiania sobie wymagań. Wy jesteście ludźmi, którzy potrafią od siebie wymagać i którzy wytrwale dążą do celu – powiedział biskup w homilii.

Na szlaku był jeden ślub. Podczas rekolekcji w drodze był dzień poświęcony misjom, modlitwie za Ojczyznę, powołania. Najmłodszy pielgrzym miał 3 miesiące a najstarszy 85 lat. Rekolekcje głosił ks. Krzysztof Czech.

Zapraszamy do wysłuchania całej homilii Biskupa Tarnowskiego.

Ostatnio zmieniany piątek, 01 wrzesień 2023 10:25