czwartek, 06 marzec 2014 13:32

Wielkanocne Dzieło Caritas

Napisane przez
baranki2014Baranki z cukru i świece paschalne z logo Caritas mogą być ozdobą świątecznych stołów, ale to przede wszystkim symbol pomocy ludziom chorym. Przez cały Wielki Post będą one do nabycia w parafiach. Tarnowska Caritas przygotowała ponad 45 tys. baranków i 32 tys. pachalików.

Ofiara składana przy tej okazji wynosi co najmniej 5 zł. Połowa pieniędzy pozostanie w parafiach, a druga część zasili fundusz, z którego Caritas pomaga chorym z diecezji oraz przebywającym w placówkach w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Grybowie i Jadownikach Mokrych.

"Dzięki tej akcji nadal będziemy mogli pomagać chorym dzieciom i osobom starszym.  Zgłaszają się do nas osoby, które proszą o wsparcie przy zakupie drogich leków, sprzętu czy o  dofinansowanie do zabiegów rehabilitacyjnych” -  mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

W 2013 r. z pozyskanych także w ten sposób funduszy, tarnowska  Caritas 12 razy dofinansowała operacje dzieci i starszych oraz ich leczenie na kwotę ponad 84 tys. zł. 481 razy udzielono pomocy w rehabilitacji i zakupie leków na kwotę prawie 446 tysięcy zł oraz zakupiono sprzęt medyczny (wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, protezy, maty medyczne, rurki tracheotomijne, okulary, remonty łazienek, krzesło łazienkowe z podnośnikiem, pulsoksymetry, poduszki rehabilitacyjne, koncentratory, pionizatory i inne) za kwotę ponad 120 tys. zł

O tym, że warto pomagać, Caritas chce także uczyć najmłodszych. W ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas, uczniowie dostaną ok. 34 tys. papierowych skarbonek. Dzieci wezmą je do domów, aby razem z rodzicami odkładać drobne datki. „Można np. zrezygnować z batonika czy gumy do żucia, a te pieniądze przeznaczyć na pomoc biednym, których nie stać na wiele rzeczy” – dodaje ks. Podstołowicz. Tegoroczna akcja organizowana jest pod hasłem „ Wiara i miłosierdzie”.

Skarbonki będą rozdawali najmłodszym ich katecheci. Są one także dostępne w biurach Caritas przy ul . Legionów 30 i ul. Prostopadłej 9A (Dom dla Bezdomnych). Pieniądze ze skarbonek w całości pozostaną w parafiach i będą przeznaczone na pomoc potrzebującym.

eb/DSI

plakatCaritas