środa, 12 listopad 2014 12:19

100 lat temu zmarła bł. Karolina - dziewica i męczennica

Napisane przez

KarolinaDroga KrzyzowaFilmy, wystawa, płyta, seminarium naukowe, akcja oddawania krwi, a przede wszystkim Eucharystia i drogi krzyżowe – tak mają wyglądać obchody setnej rocznicy śmierci bł. Karoliny w Wał – Rudzie i Zabawie. Uroczystości odbędą się także w parafii bł. Karoliny w Tarnowie. W tamtejszym kościele zostanie poświęcona ogromna figura Chrystusa Zmartwychwstałego.

Dziewica i męczennica zginęła po heroicznej walce 18 listopada 1914 r. z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej wolności, godności i honoru. Kult bł. Karoliny ciągle się rozwija, a najbliższe dni zgromadzą w Zabawie pielgrzymów z całej Polski. Obchody jubileuszu stulecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny trwają cały rok a kulminacją będzie pięć dni od 14 do 18 listopada. Dokładny program zamieszczamy poniżej.

Będziemy modlić się o to, by to dzieło, którego dokonała Karolina 18 listopada wydało najpiękniejsze owoce. Mamy nadzieję, że kiedyś dojdzie do kanonizacji o którą gorliwie modlimy się i na wielu płaszczyznach przygotowujemy. Jestem przekonany że, bł. Karolina doprowadzi wiele osób do odkrycia prawdy, że nasze życie może się zmienić, ale ono się nie kończy. Może być poranione, zniszczone, ale jeżeli jest zjednoczone z Bogiem to nikt nas nie może unicestwić. Będziemy przeżywali setną rocznicę jako narodzenie bł. Karoliny do nowego życia – narodzenie do nowych dzieł, którym Ona patronuje już z nieba- mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie.

Program obchodów w Zabawie i Wał – Rudzie

PIĄTEK 14 listopada

15:00 Godzina Miłosierdzia
Modlitwa o nawrócenie sprawców zabójstw niewinnych ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych
16:00 Wypominki i modlitwa różańcowa za ofiary przemocy i wypadków drogowych.
17:00 Nowenna do bł. Karoliny
17:30 Eucharystia

SOBOTA 15 listopada

Pielgrzymka młodych
10:00 Eucharystia pod przewodnictwem abpa Józefa Kowalczyka
11:30 Spotkanie z producentem i reżyserem filmu Karolina oraz obecnymi aktorami
13.00 Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny
13.00 Kino „Nieciecza" przedpremierowy pokaz filmu „Karolina" dla zaproszonych gości
14:30 Poczęstunek
15:00 Godzina Miłosierdzia i konferencja
16:00 "Moje Westerplatte" godzina świadectwa - młodzi o swoim przezwyciężaniu samego siebie
17:00 Zabawska stodoła - spotkanie integracyjne - pokaz filmu Aureola i prezentacja form kultu bł. Karoliny na wybranych przykładach

Obchodom jubileuszowym towarzyszy w dniach od 15 - 23 listopada Krajowa Wystawa Filatelistyczna dla uczczenia 100. rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny pod tytułem "Ziemia świętych i błogosławionych" - wstęp wolny, hotel Zabawa.

NIEDZIELA 16 listopada

Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

9:30 Wypominki – modlitwa za ofiary wypadków drogowych
10:30 Eucharystia za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny pod przewodnictwem abpa Zygmunta Zimowskiego
11:30 „100 lecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny" – przesłanie z drogi męczeństwa w interpretacji poetyckiej zespołu Pod Gruszą
12:00 Modlitwa przy pomniku Przejście i posadzenie drzewa pamięci
13:00 Poczęstunek
15:00 Godzina Miłosierdzia - modlitwa o łaskę przebaczenia i pojednania ofiar i sprawców

Wydarzenia towarzyszące:
Godz. 10.00 - 14.00 Akcja honorowego krwiodawstwa w Hotelu Zabawa
Godzi. 17.00 Koncert organowy - wybrane utwory muzyczne o przejściu człowieka.

PONIEDZIAŁEK 17 listopada

9:00 Seminarium naukowe - Problemom edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży (sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Tarnowie)
11:30 Konferencja prasowa
12:30 Program edukacyjny dla młodzieży - Road Show (kino Marzenie, Tarnów)

WTOREK 18 listopada

Ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny

12:30 Droga bł. Karoliny do świętości
13.00 Eucharystia dla Pielgrzymów – Sanktuarium w Zabawie
14:00 Audioprzewodnik – Dom bł. Karoliny
15:00 Jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie i poświęcenie krzyża na miejscu męczeństwa - przewodniczy ks. bp Andrzej Jeż, rozważania prowadzi ks. Janusz Faltyn - RCS z Nowego Sącza.
17.30 Uroczysta Eucharystia w 100. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny pod przewodnictwem bpa Andrzeja Jeża w Sanktuarium w Zabawie.

KarolinaK

TARNÓW

Obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny obędą się także w tarnowskiej parafii, której patronuje dziewica i męczennica.

W sobotę 15 listopada, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zaprasza na spotkanie modlitewne pod hasłem „100 minut z Błogosławioną  Karoliną”.  Początek o godz 19.00. W programie spotkania: modlitwa, rozważania, śpiewy połączone z elementami sztuki teatralnej.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 16 listopada. Wspólnota parafialna przeżywać będzie uroczystość odpustową ku czci Bł. Karoliny, połączoną z jubileuszem 100. rocznicy Jej męczeńskiej śmierci. Na Mszy św. o godz. 11.00 zostanie poświęcona figura Chrystusa Zmartwychwstałego wyrzeźbiona z drzewa lipowego. Uroczystości będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Figura jest ogromna i niezwykła, warto ją zobaczyć. Jest ona już zamontowana na głównej ścianie prezbiterium. Ważny ok. 2 ton i ma niemal 7 metrów wysokości.

W przyszłości pojawią się także mniejsze figury świadków zmartwychwstania, trzech niewiast idących do grobu oraz dwóch apostołów Jana i Piotra. Z kolei na ścianach bocznych planujemy umieścić figury św. Jana Pawła II i bł. Karoliny– mówi ks. Stanisław Dutka, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tarnowie.

eb

fig2