piątek, 21 listopad 2014 10:50

Bł. Karolina Kózkówna na dużym ekranie

Napisane przez

Karolina premiera copyNa ekrany polskich kin wchodzi film inspirowany historią dziewicy i męczennicy z podtarnowskiej Wał - Rudy. "Karolina" to ciepła i mądra opowieść o pragnieniach i wyborach młodych ludzi, o problemach i dylematach dorosłych, o skomplikowanych historiach rodzinnych i o odnajdywaniu drogi, także dzięki pomocy tych, którzy dawno nie żyją, powiedział RDN Małopolska Dariusz Regucki, reżyser i scenarzysta filmu.

- Ten film nie jest tylko skierowany do tych ludzi, którzy są w kościele. My tym filmem chcemy też dodawać odwagi tym młodym ludziom, którzy dokonują pewnych wyborów, na przykład moralnych wyborów co we współczesnym, hedonistycznym świecie nie jest takie łatwe. Mieć siedemnaście lat i powiedzieć ja będę tutaj dbał o czystość do małżeństwa. Kto to mówi? Ten film pokazuje, że warto, że jest głęboki sens, a Karolina to bardzo dobrze pokazuje - zaznacza Dariusz Regucki.

Prawdziwa kobieta, która żyje wartościami i zasadami to zawsze będzie ponadczasowym wzorem do naśladowania, mówi Marlena Burian, odtwórczyni roli Kasi i Karoliny. - Zawsze ją nazywam taką nieskazitelną, jeszcze te zasady. To bardzo mnie fascynuje, że tak młoda osoba była tak bardzo ugruntowana w swoich przekonaniach. To coś fantastycznego. Jak pracowałam nad rolą to musiałam myśleć tak jak ona, zachowywać się tak jak ona. Też musiałam wiedzieć jakie ona życie prowadziła, czym się zajmowała, co robiła tak na co dzień, żeby lepiej w to wejść - podkreśla Marlena Burian.

Ten film powinien trafić indywidualnie do każdego, mówi Maciej Słota, odtwórca roli profesora i ojca Kózkówny. -Jest grupa. Młode dziewczyny z burzą hormonów, młody kleryk który nie wie co ma zrobić, doświadczony ksiądz, który miał tam jakieś przejścia, dziadek, który ma problem z wiarą i małżeństwo przeżywające kryzys. Ten film działa na kilku płaszczyznach, - dodaje Maciej Słota.

Film toczy się na dwóch planach: historycznym i współczesnym. Kaśka i Magda kończą liceum filmowe. W ramach egzaminu końcowego mają za zadanie przygotować etiudę filmową. Wskazaną przez nauczyciela bohaterką ich pracy ma być Karolina Kózkówna. W podwójnej roli wystąpiła Marlena Burian (role Kasi i Karoliny). Absolwentom Liceum Aktorskiego w Krakowie towarzyszą znakomici i cenieni aktorzy: Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus, Sebastian Oberc, Jacek Lecznar.

Bezpośrednią okazją do stworzenia filmu jest Rok bł. Karoliny z okazji 100. rocznicy jej śmierci.

Film 'Karolina" wchodzi do kin w całej Polsce. 21 listopada będzie można go zobaczyć m.in. w kinach Agrafka i Mikro w Krakowie i w kinie Sokół w Nowym Sączu. Tydzień późnej będą go mogli zobaczyć mieszkańcy Bochni i Brzeska.

W połowie grudnia będzie wyświetlany w Tarnowie - w kinie Marzenie od 12 do 23 grudnia.
Radio RDN Małopolska patronuje tej produkcji.

Zobacz listę kin

jsm/RDN Małopolska