niedziela, 09 marzec 2014 12:27

„Święci nie przemijają" - przypomina bp A. Jeż

Napisane przez

bpJEZ„Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości” - przypomina wiernym biskup tarnowski Andrzej Jeż. To słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Starym Sączu, podczas kanonizacji bł. Kingi w 1999 r. To też główne przesłanie Listu Pasterskiego, czytanego w niedzielę, 9 marca w kościołach diecezji tarnowskiej przed zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II.

Biskup Jeż napisał w liście, że papież  wielokrotnie przywoływał swoje związki z diecezją tarnowską i podkreślał jak bardzo bliska była mu pobożność i mocna wiara ludu tej ziemi, z której również On czerpał swą duchową siłę do służby Kościołowi. „Nauczanie bł. Jana Pawła II przyjmujemy świadomi religijnego i kulturowego dziedzictwa naszej diecezji, którą Papież nazwał ziemią Świętych i Błogosławionych. Przekazywane w ciągłości pokoleń chrześcijańskie dziedzictwo zobowiązuje nas do jego nieustannego pomnażania, przede wszystkim na drodze codziennego życia według wskazań Chrystusowej Ewangelii” - dodaje.

Bp Jeż podkreśla, że pierwszym powołaniem każdego chrześcijanina jest świętość – zaprzeczenie bylejakości, niestałości i rutyny. „Kilka dni temu, w Środę Popielcową, wkroczyliśmy na wielkopostną drogę duchowej przemiany ku większej doskonałości. Przewodnikiem na niej chcemy uczynić bł. Jana Pawła II, który pod tak wieloma względami zawstydza nas swoją świętością” - czytany w liście.

Pasterz Kościoła tarnowskiego napisał też, że przez prawie 27 lat swego pontyfikatu bł. Jan Paweł II uczył nas dokonywania właściwych wyborów i podejmowania odpowiedzialnych decyzji, których konsekwencje nie zatrzymują się jedynie w doczesności lecz sięgają w wieczność.

„ Ojciec Święty rozumiał człowieka, jego słabości, uwikłania i zagubienie. Nikogo nie potępiał, ale też nie przemilczał trudnych problemów. Wiedział, że człowieka stać na więcej, że jest on stworzony do większych rzeczy. Dobrze rozumieli to młodzi, którym Papież ukazywał ideały i szanse na budowanie lepszego świata, bardziej sprawiedliwego i solidarnego. Uczył ich wymagać od siebie, nawet gdyby inni od nich nie wymagali niczego. Bł. Jan Paweł II głosił prawdę o Miłosierdziu Bożym. Ta prawda towarzyszy naszemu pokoleniu i jest odpowiedzią na nasze lęki i zagrożenia, tęsknoty i nadzieje” - pisze biskup.

Nawiązując do zbliżającej się kanonizacji, bp Andrzej Jeż dodaje, że wielkim zadaniem dla całego Kościoła jest zmierzenie się z ogromną spuścizną nauczania bł. Jana Pawła II. „Ojciec Święty zostawił nam skarb swego nauczania. Skarb ten jest dla Kościoła, a chyba w szczególny sposób dla Polaków, bardzo wielkim wyzwaniem i zachętą do refleksji oraz do rachunku sumienia. Jesteśmy to wini naszemu wielkiemu Rodakowi, zwłaszcza, że – jak zauważono wielokrotnie podczas Jego pielgrzymek do Ojczyzny – Polacy chętniej oklaskiwali Papieża, niż brali sobie do serca, tak na poważnie, Jego słowa” - podkreśla.

Biskup zachęca wiernych, by w okresie Wielkiego Postu, który w tym roku jest również czasem przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, sięgnęli do papieskiego nauczania.

„Waszej uwadze polecam szczególnie treści wypowiedziane podczas pobytu w Tarnowie i Starym Sączu, a także głębokie – wręcz prorocze rozważania na temat Dekalogu, wygłoszone w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1991” - dodaje hierarcha.

Biskup zachęca też diecezjan, by chcieli skorzystać z okazji ponownego wkroczenia na drogę duchowej odnowy, sakramentalnego pojednania z Bogiem i bliźnimi. Wskazuje też, że ważnym elementem przygotowania do kanonizacji może być czynna miłość bliźniego wyrażająca się w uczynkach miłosierdzia.

Ponadto biskup prosi, by rodziny miały własny program przygotowania, świętowania i dziękczynienia za kanonizację bł. Jana Pawła II. „Niech Wasze rodziny stają się domowymi Kościołami gromadzącymi się na modlitwie i czytaniu Pisma Świętego. Umiejmy sobie wybaczyć wszelkie urazy, byśmy z czystym sercem świętowali i trwali w dziękczynieniu” - apeluje.

Bezpośrednim duchowym przygotowaniem do kanonizacji bł. Jana Pawła II będzie nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, odprawiana we wszystkich parafiach diecezji tarnowskiej, począwszy od Wielkiego Piątku, a skończywszy w sobotę poprzedzającą kanonizację.

„Niektórzy z nas udadzą się do Rzymu – w pielgrzymkach bądź indywidualnie – aby bezpośrednio uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych. Inni, którzy pozostaną w swych domach, będą mogli uczestniczyć w tej uroczystości za pośrednictwem telewizji. Gorąco zachęcam, aby w pobożnym i modlitewnym skupieniu złączyć się z wszystkimi wiernymi, którzy w Rzymie i na całym świecie będą tworzyć wspólnotę modlącego się Kościoła w  jedności z nowymi Świętymi. Nie zapomnijmy w tym dniu o osobistym udziale w niedzielnej Eucharystii i przyjęciu Komunii św.” - napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

eb

Cały list