poniedziałek, 05 styczeń 2015 10:27

6 stycznia modlimy się i wspieramy misje

Napisane przez

misje ddTegoroczny Dzień Pomocy Misjom obchodzony jest pod hasłem 'Misjonarze w służbie pojednania i pokoju". To dzień patronalny Diecezjalnego Dzieła Misyjnego w Kościele tarnowskim.

Roztacza ono opiekę nad wszystkimi misjonarzami posłanymi przez Biskupa Tarnowskiego do pracy w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. 6 stycznia jest też patronalnym dniem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W niektórych parafiach najmłodsi są uroczyście przyjmowani do tego Dzieła. We wspólnotach kończy się kolęda misyjna. Podczas Mszy dzieci przynoszą zebrane ofiary, które zostaną przeznaczone na pomoc dla ich rówieśników z krajów misyjnych.

6 stycznia ofiary składane we wszystkich parafiach są przeznaczone na cele misyjne.

Tarnowski misjonarz ks. Mateusz Dziedzic uwolniony niedawno z rąk rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej dziękuje wszystkim, którzy wspierają misje.

- W imieniu misjonarzy dziękuję wszystkim, którzy za nas się modlą i wspierają misje. Bez tej pomocy byłoby naprawdę ciężko - dodaje.

Ok. 260 misjonarzy pochodzi z diecezji tarnowskiej. To księża, zakonnicy, siostry zakonne i osoby świeckie.

Tarnowscy misjonarze posłani przez diecezję pracują w dziewięciu krajach. Obecnie jest ich 41. Są to ambasadorzy nas wszystkich, którzy czują się członkami Kościoła tarnowskiego – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Misjonarze podejmują różne projekty – głoszą Ewangelię, budują szkoły, studnie, prowadzą szpitale. W ich pracy bardzo potrzebne są samochody, które kupuje dla nich diecezja. Jak mówi ks. Krzysztof Czermak, dzięki pomocy Wojska Polskiego ostatnio udało się dostarczyć misjonarzom trzy samochody do Republiki Środkowoafrykańskiej.

Obecnie na misjach pracuje 2065 misjonarzy i misjonarek z Polski. Posługują oni w 97 krajach. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które przygotowuje przyszłych misjonarzy do pracy na misjach, w tym roku do wyjazdu szykuje się 30 osób.

eb/RDN Małopolska

Ostatnio zmieniany sobota, 10 styczeń 2015 15:05