piątek, 20 listopad 2015 00:00

Nowe życie w Chrystusie - list Episkopatu na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

Napisane przez Biuro Prasowe KEP

„Chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne. Doświadczenie wiary przełożyło się z mocą na postawy moralne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym” – przypominają biskupi w liście pasterskim na jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Będzie on odczytywany w kościołach w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 22 listopada.

Przed zbliżającą się 1050. rocznicą Chrztu Polski biskupi przywołują chrzest Mieszka I, który dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi i budowaniu tożsamości narodu. „Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą do życia w Trójcy Świętej. Jest to nie tylko zanurzenie w poświęconej wodzie, ale prawdziwe zanurzenie w śmierci i zmartwychwstaniu Pana, w Jego zwycięstwie nad złem. To prawdziwe źródło życia wiecznego dla nas” – wyjaśniają biskupi, podkreślając wagę jubileuszowych obchodów Chrztu Polski, który był wydarzeniem przełomowym w dziejach Polski.

Biskupi przypominają w liście o odważnym świadectwie polskich katolików w czasie obchodów Millenium Chrztu z 1966 roku. Poprzedziła je dziewięcioletnia Wielka Nowenna, czyli program duszpasterski opracowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślają, bez tamtego Millenium trudno sobie wyobrazić następne ćwierć wieku polskiej historii: pontyfikat św. Jana Pawła II, ruch „Solidarność” i odzyskaną w 1989 roku wolność.

„Chrzest jest wydarzeniem, którego nie da się zamknąć tylko w kontekście Kościoła katolickiego” – czytamy dalej w liście, który zwraca też uwagę na ekumenizm tego wydarzenia, jakim był Chrzest Polski. „Jedność Kościoła jest wolą Chrystusa” – piszą biskupi i podkreślają, że chrzest czyni wszystkich chrześcijan, niezależnie od istniejących między nimi podziałów, członkami jednego Ciała Chrystusowego. Polscy pasterze z wdzięcznością wspominają też za przyjętą na początku 2000 roku „Deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu jako sakramentu jedności”.

List poświęcony 1050-leciu Chrztu Polski przypomina też o rozpoczynającym się niebawem nowym roku liturgicznym, w którym czeka nas – jak piszą biskupi - wiele duchowych wyzwań. Oprócz spotkania z Papieżem podczas Światowych Dni Młodzieży, w nowym roku będziemy obchodzić również Jubileusz Miłosierdzia. Zgodnie z decyzją Ojca Świętego Franciszka Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia br. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy 20 listopada 2016 roku w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.