wtorek, 22 marzec 2016 00:00

List rektora UPJPII

Napisane przez arch. UPJPII

„Mamy świadomość, że przed wszystkimi wykładowcami i studentami naszej uczelni stoi zadanie, by swą pracą przybliżać ludzi do Boga, który jest miłosierny” - napisał ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII w Krakowie. Jego list był czytany w kościołach w drugim dniu świąt.

Rektor podkreśla w nim, że Uniwersytet Papieski pragnie uczyć się wyobraźni miłosierdzia od swych świętych patronów. „Szczególną wrażliwością na ludzką krzywdę cechowała się Święta Jadwiga Królowa, fundatorka Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej, która po naprawieniu przez króla Jagiełłę niesprawiedliwości uczynionych poddanym spytała go: „A kto im łzy powróci?”. Przykładem dla nas powinien być także święty profesor teologii Jan Kanty. Wspierał zwłaszcza studentów: ubogim rozdawał swoje odzienie i obuwie, pod jego drzwiami żacy często znajdowali przygotowany dla nich posiłek” - pisze kapłan.

Uniwersytet coraz głębiej doświadcza prawdy, że „w swoim właściwym i pełnym kształcie miłosierdzie objawia się jako dowartościowywanie, jako podnoszenie, jako wydobywanie się dobra”. „Widzimy to choćby na przykładzie działającej w budynkach naszej uczelni Spółdzielni Socjalnej Równość, w której osoby zagrożone bezrobociem i niepełnosprawne rozwijają się w wielu dziedzinach, zdobywają doświadczenie zawodowe i odnoszą sukces” - czytamy w liście.

Uniwersytet Papieski pragnie być coraz bardziej przyjazny dla studentów z różnym stopniem niepełnosprawności fizycznej. Wysiłek przystosowania pomieszczeń uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych nie byłby możliwy do realizowania bez pomocy materialnej wiernych.

„Pragnę za nią wszystkim serdecznie podziękować. Szczególną formą wyrażenia naszej wdzięczności jest comiesięczna Msza święta sprawowana w kościele Świętego Marka w Krakowie. Każdego ósmego dnia miesiąca modlimy się za żyjących, a każdego siedemnastego − za zmarłych dobrodziejów naszego uniwersytetu. Zapewniając o modlitwie, pragnę życzyć wszystkim w tym szczególnym świątecznym czasie doświadczenia Bożego i ludzkiego miłosierdzia” - napisał ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak.

Zobacz cały list

Ostatnio zmieniany wtorek, 29 marzec 2016 06:21