poniedziałek, 10 luty 2014 13:36

Powitanie nowego proboszcza parafii św. Małgorzaty

Napisane przez

nowyproboW niedzielę, 9  lutego podczas uroczystej Mszy świętej, parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu  powitała nowego proboszcza – ks. dra Jerzego Jurkiewicza. Zastąpił on ks. prałata Jana Piotrowskiego, który 25 stycznia 2014 r. przyjął święcenia biskupie.

„Ogarniam całym sercem wszystkich i każdego z osobna. Pragnę być blisko wszystkich. Dzielić wasze troski i smutki, nadzieje i radości. Może nie zawsze będę umiał pomóc, ale zawsze będę chciał wysłuchać i współczuć, zwłaszcza ludziom chorym, dla których bycie razem i modlitwa niejednokrotnie więcej znaczą niż lekarstwo” – mówił podczas homilii nowy proboszcz.

Podczas nabożeństwa koncelebrowanego przez kilkunastu kapłanów, w obecności Kapituły Kolegiackiej i licznie zebranych wiernych, ks. infułat Adam Kokoszka odczytał dekret bpa Andrzeja Jeża nominującego ks. dra Jerzego Jurkiewicza na proboszcza parafii św. Małgorzaty. Kolejnym ważnym punktem uroczystości było symboliczne przekazanie kluczy do parafii. Następnie ks. Jurkiewicz złożył przysięgę wiernego wypełniania urzędu proboszczowskiego powierzonemu mu w imieniu Kościoła oraz wyznanie wiary.

Najlepsze życzenia oraz gratulacje w imieniu władz miasta złożyła nowemu proboszczowi wiceprezydent Bożena Jawor. „Witamy serdecznie. Życzymy szczęść Boże na każdy dzień pracy dla tej parafii, ale i dla królewskiego miasta Nowego Sącza. Niech dotyka księdza proboszcza miłość Pana Boga i przyjaźń ludzka” – powiedziała wiceprezydent.

Ks. Jerzy Jurkiewicz wraz z funkcją proboszcza parafii św. Małgorzaty przejął też funkcję dziekana dekanatu Nowy Sącz - Centrum.

Ks. Jerzy Jurkiewicz urodził się 26.09.1967 roku w Jastrzębi, woj. Małopolskie. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Seminarium Duchownym w Tarnowie (1986-92) i w 1992 r. uzyskał na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie magisterium z teologii, tytuł pracy: Cnota pokory w ujęciu ks. Stanisława Witka. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1992 r. z rąk biskupa Józefa Życińskiego pracował w duszpasterstwie parafialnym. W latach 1993 - 1998 odbył studia specjalistyczne z Filologii Klasycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone tytułem magistra z filologii klasycznej. W latach 1998-2004 pełnił funkcję prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Od 1998 r. jest wykładowcą języka łacińskiego, greckiego i Historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i Instytucie Teologicznym w Tarnowie agregowanym do Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie (obecnie: Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie). W roku 2002 ukończył dwuletnią Szkołę Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, prowadzoną przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa. W 1999 roku uzyskał tytuł licencjata teologii. W latach 1999-2006 odbył studia doktoranckie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uwieńczone doktoratem z teologii na podstawie pracy: Ambrozjańska koncepcja wolności chrześcijańskiej w świetle relacji Ambrożego z Mediolanu z dworem cesarskim, napisanej pod kierunkiem ks. dra hab. Antoniego Żurka. Od roku 2006 pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

W swoich badaniach naukowych zajmuje się kulturą antyczną, Patrologią, Historią Kościoła pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Info i foto pochodzą ze strony www.nowysacz.pl

Tam także więcej zdjęć

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 luty 2014 13:42