piątek, 17 sierpień 2018 08:59

Rozpoczęła się Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę
Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń
Rozpoczęła się Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę Foto ks. Marian Kostrzewa

„Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa” – takie hasło towarzyszy XXXVI Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej.

„Chcemy wzmocnić się duchowo, spędzić czas w gronie ludzi, którzy kochają Boga, są radośni, pomagają sobie. Mamy dużo intencji” – opowiadają pielgrzymi.

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. na Placu Katedralnym pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. „Niech ta pielgrzymka stanowiąca największe doroczne rekolekcje diecezjalne jak również synodalne wędrowaniem uświadamia nam jeszcze bardziej, iż Kościół powinien żyć w każdym i w każdej z nas – powiedział biskup.

„Wszyscy tworzymy jeden, Chrystusowy Kościół i jesteśmy odpowiedzialni za jego losy. Nierozerwalny związek Kościoła i Ducha Bożego pięknie ujął św. Augustyn słowami 'Ile ktoś miłuje Kościół Chrystusowy, tyle ma Ducha Świętego. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy ja kocham Kościół, w jaki sposób czuję się za niego odpowiedzialny - dodał.

Siła tkwi w jedności – mówił bp Jeż. W homilii ordynariusz diecezji tarnowskiej podkreślił siłę zjednoczenia – w rodzinie, małżeństwie, Kościele i podczas pątniczej drogi.

„Nie zdajemy się jedynie na własne siły, lecz możemy mieć oparcie w drugim człowieku i to szczególnie odczuwa się w czasie pielgrzymowania, gdzie tak bardzo jesteśmy ze sobą złączeni”.

Działając razem w jedności potrafimy odkrywać to co jest najważniejsze w Kościele – osobę Jezusa Chrystusa - dodał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

„Chcemy na drogach synodalnych zmierzać mocą Ducha Świętego w tym kierunku, aby odkrywać w naszym Kościele obraz Jezusa Chrystusa. Pozwalając się prowadzić Duchowi Świętemu nasze bogactwo talentów, odmienności, różnorodności nie staje się powodem konfliktów jak w innych obszarach życia - społecznego, politycznego, czasami gospodarczego - lecz przeciwnie. Duch Święty potrafi tę różnorodność ukazać w jedności komunii całego Kościoła – powiedział bp Jeż.

Rekolekcje w drodze poprowadzi jezuita o. Remigiusz Recław z Łodzi. Jest on m.in. duszpasterzem wspólnoty charyzmatycznej “Mocni w Duchu” i cenionym rekolekcjonistą. O. Remigiusz przygotował konferencje, które zostały nagrane i pielgrzymi będą mogli słuchać tych rozważań podczas drogi. Będzie je również emitować rozgłośnia diecezjalna - radio RDN dla duchowych pielgrzymów. Nie zabraknie też transmisji i relacji dla wielotysięcznej rzeszy duchowych pątników.

„Potrzebujemy poznać Pana Boga, a to zaprowadzi nas do otwarcia naszego serca na Chrystusa, żeby nie tylko w Niego wierzyć, ale Jemu zawierzyć swoje życie. Ufam, że takie zawierzenie dokona się w czasie tej pielgrzymki a to sprawi, że będziemy doświadczać obecności i dobroci Ojca, który chce nas prowadzić i umacniać. Ożywieni przez Ducha Świętego i otwarci na Boga możemy doznać wielu łask w wymiarze duchowym, uzdrowień, pocieszeń, wzmocnienia” – mówi dyrektor pielgrzymki ks. Zbigniew Szostak.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 25 sierpnia. Na szlaku będą śluby, prymicje, modlitwa za misje, Ojczyznę, powołania, a także wspólne uwielbienie Pana Boga.

W tym roku przygotowano także nowość – aplikację #aPPT. Ułatwi ona zarówno zorientowanie się na trasie, jak i dotarcie do znajomych pielgrzymów w celu odwiedzin. Dla duchowych pielgrzymów to nagrania audio konferencji i patronów dnia. Dzięki aplikacji można poznać grupy pielgrzymkowe, są też mapy noclegów. A dzięki informatorowi można się dowiedzieć w jakiej kolejności grupy wychodzą z postoju i sprawdzić ile kilometrów zostało do chwili odpoczynku.

Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2018 19:59