niedziela, 26 sierpień 2018 16:18

Jacht „Dunajec” wypłynął do Panamy

Napisane przez Ewa Biedroń
Jacht „Dunajec” wypłynął do Panamy Foto Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Z portu w Gdyni wypłynął jacht Dunajec. Przed załogą długa droga do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Ekipa będzie się zmieniać, a pierwszy etap do Świnoujścia potrwa do 1 września. Jacht żegnała młodzież z diecezji tarnowskiej.

Jachtem „Dunajec” w kierunku Panamy – to pomysł Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Podróż potrwa pięć miesięcy. „Nasz rejs będzie promocją Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Na burcie mamy logo ŚDM. Na morzu można być bliżej Boga. Chcemy też promować żeglarstwo, będą więc z nami doświadczeni żeglarze i młodzi, dla których będzie to nowość. Jacht jest po remoncie, został też doposażony. Można jeszcze do nas dołączyć” – mówi jeden z pomysłodawców i koordynator projektu Kazimierz Jan Kudlik.

Z Gdyni na jachcie wypłynęło dziewięć osób. W tym gronie jest także przedstawicielka młodzieży z Synaj.tv, więc z rejsu pojawią się relacje.

Na wszystkie etapy zapisało się 80 osób w różnym wieku z całej Polski i jedna z Pragi. Lista uczestników jest jeszcze otwarta, o szczegółach można przeczytać na http://www.spozz.com

Rejs poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Artura Mularza, wicedyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Z uczestnikami modlił się także ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. „Ta wyprawa to pielgrzymka oceaniczna. To dobry sposób, by dotrzeć do Panamy i kształtować siebie. Będę czekał na uczestników tej wyprawy w Panamie” – dodał.

Jak poinformował ks. Parafiniuk na Światowe Dni Młodzieży do Panamy wybiera się od 3,5 tysiąca do czterech tysięcy młodzieży z Polski. We wrześniu na stronie http://panama2019.pl/ ukaże się bank wolnych miejsc na wyjazd, więc będzie się można jeszcze zgłaszać.

Jacht żegnała m.in. młodzież diecezji tarnowskiej. Dla ok. trzydziestu osób podróż „W pogoni za jachtem” rozpoczęła się już w sobotę od Mszy św. na Jasnej Górze podczas zakończenia Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. „Chcieliśmy być na Jasnej Górze, bo przecież w Częstochowie w 1991 roku odbyły się Światowe Dni Młodzieży. Żeglarstwo to pasja, warto żyć aktywnie. Biskup tarnowski Andrzej Jeż podpisał nam dziennik pokładowy. Będzie się tam wpisywać załoga poszczególnych etapów, a później będzie to dla nas pamiątka po Światowych Dniach Młodzieży” – mówi Alicja Majda z Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Tarnowskiej i jedna z organizatorek „Pogoni za jachtem”.

Młodzi z diecezji tarnowskiej zostaną nad morzem do wtorku. To czas modlitwy i integracji z młodzieżą z Gdyni, która przygotowuje się do wyjazdu do Panamy.

Więcej zdjęć.

Ostatnio zmieniany niedziela, 26 sierpień 2018 16:24