niedziela, 02 września 2018 16:52

Powstało imponujące parafialne przedszkole w Grybowie
Galeria zdjęć  Galeria video 

Napisane przez
Powstało imponujące parafialne przedszkole w Grybowie fot. ks.Marian Kostrzewa

Już od dawna nie widziano, aby najmłodsi z takim entuzjazmem witali nowy rok szkolny jak 1 września br. w grybowskiej Bazylice.

Od 12 miesięcy, nieopodal świątyni, w zawrotnym tempie rosła budowa parafialnego przedszkola – najnowszej inwestycji ks. prałata Ryszarda Soroty.

- „Księże biskupie, uważam, bez fałszywej skromności, że nasze przedszkole jest naprawdę piękne, co widać, i przyszłościowe. Dlatego warto było, także z mojej strony, poświęcić naprawdę wiele czasu, nawet i w nocy, w tym także pracy fizycznej, nawet w legendarnych gumiakach z łopatą czy młotkiem w ręce, aby zaistniało” – wspominał ks. Proboszcz wyraźnie wzruszony, witając Biskupa Tarnowskiego.

Rzeczywiście, budynek przedszkola imponuje. To piękne, funkcjonalne i bardzo dobrze wyposażone przedszkole, do którego przyjęto 70 dzieci, powstało dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli. Przede wszystkim dzięki grybowskim parafianom, którzy sfinansowali blisko 90% kosztów, które w całości wyniosły około 2,5 miliona zł. Pozostałe 10% pokrył spadek od Amalii Ross z Australii, która w ten sposób chciała pomóc dzieciom z Grybowa.

Ks. Proboszcz wymienił osoby szczególnie zasłużone dla tej instytucji:  - „chciałbym wyróżnić naszą parafiankę panią magister Martę Wojtarowicz, doświadczonego pedagoga przedszkolnego, a dzisiaj Dyrektora przedszkola, która od początku poświęciła bezinteresownie setki godzin tej sprawie - od opiniowania wstępnego projektu po najdrobniejsze elementy wyposażenia. Swoim doświadczeniem służyła i służy wszystkim skomplikowanym sprawom organizacyjnym naszej nowej instytucji wychowawczo – oświatowej”.

Budowniczy przedszkola podziękował także diecezjalnemu Caritas za wsparcie zakupu wyposażenia dla oddziału integracyjnego. Pozatem inwestycja ta powstała właściwie bez wsparcia żadnej instytucji. - „Wszystkie instytucje, także unijne, do których zwracaliśmy się o pomoc w budowie, poza mglistymi obietnicami pozostały głuche na nasze prośby, tłumacząc się brakiem odpowiednich programów na taki właśnie cel”.

Skąd pomysł aby wybudować przedszkole? Choć ks.Proboszcz wymienił kilka argumentów, m.in. znaczny wzrost urodzeń w parafii, sięgający nawet 50%, m.in. dzięki rządowemu programowi wsparcia rodzin „500+”, Biskup Tarnowski w swojej homilii podał także inne przyczyny.

- „Jak pamiętamy do Pana Jezusa przychodzili różni ludzie. Byli także rodzice, którzy przynosili dzieci do Jezusa po to, aby pokazać Nauczyciela, aby mogły go posłuchać, aby mogły otrzymać od Niego błogosławieństwo. W pewnym sensie miejsca, gdzie Jezus spotykał się z dziećmi i ich rodzicami były pierwszymi przedszkolami chrześcijańskimi. Rodzice przyprowadzali dzieci do Jezusa ufając, że z Jego błogosławieństwem ich dzieci będą wzrastać w mądrości, w latach i łasce u Pana Boga i u ludzi”.

Biskup Jeż przyznał, że nie zawsze był przekonany do takiej idei.

- „Jeszcze jakiś czas temu byłem trochę sceptycznie ukierunkowany jeżeli chodzi o działalność przedszkola. Może one miały mniejszą rolę w czasach kiedy były wielodzietne rodziny. Dzisiaj uważam, że przedszkole jest konieczne. Dzięki Bogu tutaj, na południu, w  Grybowie i okolicy jest więcej dzieci, ale mimo wszystko często bywa tak, że dziecko osamotnione w domu, trzymane „pod kluczem” jest wychowywane nadopiekuńczo. A kiedy dziecko idzie do przedszkola musi spotkać się z innymi dziećmi, tam uczy się dzielenia się zabawkami, wspierania się, współpracy, wzajemnego uczenia modlitwy, poznawania się”.

Biskup wskazał także na kontekst powstania tej placówki – „W tym czasie, gdy trwa Synod w naszej diecezji, chcemy pomóc młodym rodzicom. Są różnego rodzaju inicjatywy, między innymi to przedszkole parafialne”.

Po uroczystej Mszy św. rodzice oraz zaproszeni goście udali się do przedszkola, gdzie nastąpiło poświęcenie i otwarcie. Podziwiając przedszkole i wymieniając się różnymi przemyśleniami, wszyscy życzyli sobie, by takich inicjatyw formacyjno - edukacyjno – opiekuńczych było w naszej diecezji coraz więcej.

Zapraszamy do oglądnięcia relacji filmowej z tej uroczystości, oraz naszej galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ.  

Ostatnio zmieniany piątek, 12 października 2018 19:58

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

KALENDARZ LITURGICZNY


26 marca
Wtorek 3 tygodnia Wielkiego Postu
Liturgia Godzin:
wł. z dn. powsz. (Psałterz: III Tydzień)
Msza św.:

wł. z dn. powsz., pf. 1-4 W. Postu (nr 8-11), M.ż. (1)
Dn 3, 25.34-43; Ps 25(24), 4-5. 6-7bc. 8-9; Mt 18, 21-35
Dzień modlitw za więźniów

Adoracja:
Borowa
Zmarli kapłani:

1992 Ks. Franciszek Herr, duszp. w Anglii
2016 Ks. Mieczysław Czekaj, em. rektor w Boguszy

Mapa

Adres

KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Legionów 30
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Znajdź nas na:

facebook a youtube a
twitter a flickr a

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl