wtorek, 09 październik 2018 20:19

"Na większą chwałę Boga" - erygowanie limanowskiej Kapituły kolegiackiej Wyróżniony
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Grzegorz Brożek / Tarnowski Gość Niedzielny
"Na większą chwałę Boga" - erygowanie limanowskiej Kapituły kolegiackiej fot. Grzegorz Brożek / Tarnowski Gość Niedzielny

Biskup Andrzej Jeż erygował przy bazylice w Limanowej Kapitułę Kolegiacką pw. Matki Boskiej Bolesnej i powołał w jej skład 29 kapłanów.

Uroczystość ogłoszenia odbyła się w domu biskupim 9 października. – "Życie religijne Limanowej od wielu stuleci było i jest skoncentrowane wokół kościoła pw. MB Bolesnej. Powstała około 1513 roku świątynia została konsekrowana 10 października 1558 roku. Na początku XVII wieku została przebudowana. Pożar miasta, jaki miał miejsce 14 marca 1749 roku, pochłonął kościół, z którego uratowano figurę MB Bolesnej. W 1776 roku rozpoczęto budowę nowej świątyni. Kościół noszący wezwanie MB Bolesnej został konsekrowany 12 maja 1825 roku przez biskupa Tomasza Zieglera. Z racji przybierającego na sile ruchu pielgrzymkowego postanowiono wybudować nową świątynię, którą ukończono w roku 1918. Potwierdzeniem szczególnego znaczenia kościoła pw. MB Bolesnej w Limanowej było podniesienie go przez ojca świętego Jana Pawła II w dniu 28 maja 1991 roku do godności bazyliki mniejszej. Przytoczone fakty historyczne, jak i aktualne znaczenie kościoła i parafii stanowią racje, dla których, na większą chwałę Pana Boga Wszechmogącego oraz dla dobra duchowego wiernych, eryguję zgodnie z Kanonem 503 KPK Kapitułę Kolegiacką pw. MB Bolesnej w Limanowej jako publiczną osobę prawną" – odczytał dekret biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża ks. dr hab. Robert Kantor, kanclerz tarnowskiej kurii.

Aby przeczytać całość, przejdź na stronę Tarnowskiego Gościa Niedzielnego

Ostatnio zmieniany sobota, 13 październik 2018 00:13