środa, 17 październik 2018 12:42

21 października – Dzień solidarności z misjami

Napisane przez BP KEP/PDM
21 października – Dzień solidarności z misjami Archiwum/ Papieskie Dzieła Misyjne

Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, będzie obchodzony w najbliższą niedzielę, 21 października.

To święto Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła. Rozpoczyna ono Tydzień Misyjny obchodzony w tym roku pod hasłem: „Pełni ducha i posłani”. Tematem papieskiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny, w związku z trwającym synodem na temat młodzieży są słowa: „Wraz z młodymi nieśmy wszystkim Ewangelię”.

>>Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Misyjny

Historia

Dzieła Misyjne powstały na początku XIX w. W latach dwudziestych XX w. zostały podniesione do rangi „papieskich” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku Światowy Dzień Misyjny obchodzimy po raz 92.

Orędzie misyjne

Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są orędzia misyjne. Ukazują się one regularnie od pontyfikatu Pawła VI, a ogłaszane są w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Tegoroczne orędzie papież Franciszek skierował przede wszystkim do ludzi młodych, aby nieśli Ewangelię całemu światu, zachęcając: „Nigdy nie myśl, że nie masz nic do dania lub że nikomu nie jesteś potrzebny. Wielu ludzi ciebie potrzebuje, pomyśl o tym. Niech każdy pomyśli w swym sercu: «wielu ludzi mnie potrzebuje»”.

W orędziu papież Franciszek wspomniał też o genezie i wciąż aktualnych zadaniach Papieskich Dzieł Misyjnych: „Z młodych serc zrodziły się Papieskie Dzieła Misyjne, by wpierać głoszenie Ewangelii wszystkim narodom, przyczyniając się do rozwoju ludzkiego i kulturowego wielu ludzi spragnionych Prawdy” (Orędzie Misyjne 2018).

Specyfikę Światowego Dnia Misyjnego stanowi fakt, że wszystkie wspólnoty katolickie na świecie – niezależnie od swojego bogactwa lub ubóstwa personalnego, duchowego czy materialnego – solidarnie uczestniczą w tym wydarzeniu.

Bilans Niedzieli Misyjnej 2017 r.

W zeszłym roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zebrały podczas Niedzieli Misyjnej i przekazały Stolicy Apostolskiej kwotę 4 497 525,90 zł – na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej.

Ciekawostki

– 5 miliardów ludzi na świecie nie jest jeszcze ochrzczonych lub nie zna Chrystusa.

– Na świecie pracuje 350 tysięcy misjonarzy, a wśród nich 2004 z Polski, którzy służą w 99 krajach na 5 kontynentach.

– Każdego roku Polacy przekazują kwotę ponad 1 mln dolarów amerykańskich zebraną podczas Niedzieli Misyjnej.

– Polskie diecezje, które przekazują największe kwoty zebrane podczas Niedzieli Misyjnej: tarnowska, łódzka, warszawsko-praska, katowicka, kielecka.

– Polska zajmuje 8 miejsce w Europie pod względem finansowania placówek misyjnych.

Bilans finansowy całorocznej działalności PDRW (Taca z Niedzieli Misyjnej, Żywy Różaniec dla Misji, Żywy Różaniec, Dar Serca dla Misji i inne) przekazane w danym roku (zebrane rok wcześniej):

2013 – 1 041 042,95 USD

2014 – 1 233 203,88 USD

2015 – 1 175 990,73 USD

2016 – 1 077 568,75 USD

2017 – 1 141 658,03 USD

2018 –1 214 275, 92 USD

Liczba projektów zrealizowanych na misjach z funduszu polskiego PDRW:

2013 – 30

2014 – 51

2015 – 45

2016 –42

2017 – 38

2018 – 47

Papieskie Dzieła Misyjne (PDRW i PDPA) z Polski za fundusze zebrane w roku 2017:

– utrzymują 3 seminaria misyjne (Madagaskar, Peru, Mozambik)

– realizują 47 projektów w 8 krajach (Indie, Kazachstan, Kirgistan, Madagaskar, Rwanda, Tadżykistan, Tanzania, Zimbabwe)

-wspierają 17 różnych struktur administracyjnych

Pomoc trafia do jednostek administracyjnych zamieszkanych przez 2 423898 katolików (Źródło: Annuario Pontificio 2016).

PDM

>>Materiały do pobrania