czwartek, 25 październik 2018 12:07

Ks. Stanisław Wojdak otrzymał medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

Napisane przez eb/Wydział Misyjny

Ks. Stanisław Wojdak, były tarnowski misjonarz, pomysłodawca misyjnych staży dla kleryków otrzymał medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, przyznawany osobom i instytucjom zasłużonym dla misji. Medal został wręczony w Warszawie w kategorii „ pomoc modlitewna i duchowa”.

„Misje to moja pasja od 25 lat. Jest jeszcze dużo do zrobienia. Cieszymy się, że w diecezji tarnowskiej mamy powołania misyjne, ale musimy ciągle pogłębiać swoje zaangażowanie, doskonalić je, szukać nowych metod, żeby dzieło ewangelizacji trafiało do ludzkich serc” – dodaje.

Ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Diecezjalnego Dzieła Misyjnego podkreśla zasługi laureata dla misji. „Jest on inspiratorem i twórcą nowej kategorii zaangażowania misyjnego tych, dla których kapłaństwo jest darem szczególnie rozumianym jako dar dla Kościoła powszechnego” – mówi.

Pionierskim przedsięwzięciem były bowiem wakacyjne staże misyjne kleryków tarnowskich. Od 11 lat udają się oni na różne kontynenty docierając do placówek prowadzonych przez tarnowskich misjonarzy. Na przestrzeni tych lat wyjeżdżali do ośmiu krajów świata. Są to: Boliwia, Czad, Ekwador, Peru, Kamerun, Kazachstan, Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska. Tam podejmowali różne prace związane z prowadzeniem działalności misyjnej przez tarnowskich misjonarzy, zarówno duchownych, jak i świeckich. „Jest to okazja dla stażystów, by zadbali o swój integralny rozwój. Wyjeżdżają bowiem po długim przygotowaniu, które przybiera wymiar duchowy, ale też spotkania tematyczne czy nauka języka. W kraju misyjnym zaś mogą rozeznać lepiej swoje misjonarskie powołanie i poznać obcą kulturę. W tych stażach wzięło udział 92 kleryków, a wielu z nich już podjęło posługę misyjną jako księża tarnowscy. Niektórzy do tej posługi się przygotowują”- mówi ks. Krzysztof Czermak.

Ks. Stanisław Wojdak w latach 1997-2005 był misjonarzem  w Republice Środkowoafrykańskiej w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Bimbo. Obecnie jest zastępcą dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii w Tarnowie, opiekunem ogniska misyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym oraz ojcem duchownym tarnowskich misjonarzy.

Był pomysłodawcą i wykonawcą projektu - domu dla dzieci ulicy w Bimbo. Ten dom, który funkcjonuje do dzisiaj to dar diecezji tarnowskiej. Przedsięwzięcie jest owocem akcji kolędników misyjnych diecezji tarnowskiej z 2001 roku. Uczniowie dostają tam posiłek odrabiają lekcje, mają korepetycje z języka francuskiego i matematyki. Niektórym dzieciom korzystającym z tego domu parafia opłaca szkołę. Grupę 50 dzieci w wieku od 7 do 16 lat tworzoną w większości sieroty i półsieroty.

Kolejnym dziełem ks. Stanisława Wojdaka jest wybudowanie trzech szkół w wioskach trudno dostępnych, położonych nad rzeką Oubangui. To projekt sfinansowany przez kolędników misyjnych i kleryków tarnowskiego seminarium. W tych szkołach uczy się obecnie ponad 520 dzieci z kilku wiosek.

Ks. Wojdak nadal prowadzi animację misyjną w tarnowskim seminarium, gdzie pełnił funkcję ojca duchownego. To regularne spotkania kleryckiego Ogniska Misyjnego, na które zapraszani są misjonarze. Zorganizował także w WSD salę misyjną, która pełni również rolę muzeum misyjnego.

Kolejnym działaniem na rzecz misji jest również utworzony przez ks. Wojdaka tzw. Legion Misyjny. To grupa duchownych i świeckich spotykająca się w różnych miejscach diecezji, która modli się i działa na rzecz misji.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 październik 2018 00:42