środa, 07 listopad 2018 12:50

Kolejarze jadą do Matki Bożej

Napisane przez Krajowe Duszpasterstwo Kolejarzy

Krajowe Duszpasterstwo Kolejarzy i Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich zapraszają kolejarzy wraz z rodzinami oraz przyjaciół na XXXV Ogólnopolską Pielgrzymkę do tronu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasną Górę. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 17-18 listopada. Myślą przewodnią pielgrzymki będą słowa: „W służbie Bogu i Ojczyźnie”.

W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, kolejarze pielgrzymują do Matki Bożej i Królowej Polski w duchu dziękczynienia.

„Będziemy się modlić, aby polscy kolejarze wyróżniali się miłością i sprawiedliwością, uczciwością i ofiarnością w służbie, szacunkiem dla innych i troską o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna. Macierzyńskiej opiece Matki Bożej zawierzymy nasze Rodziny i Polskie Koleje - miejsce kolejarskiej służby. Wraz z nami tradycyjnie już będą modlić się kolejarze z Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier” – piszą organizatorzy.

Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 17 listopada o godz. 18.00 konferencją w Bazylice Jasnogórskiej, którą wygłosi ks. prof. dr hab. Edward Walewander z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego  - Rola Kościoła w procesie odzyskiwania i ugruntowywania niepodległości. Następnie uczestnicy wezmą udział w Drodze Krzyżowej ze światłami, Apelu Jasnogórskim i Pasterce Maryjnej. Po Pasterce nastąpi czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej do godzin porannych. Czuwanie zakończy się Mszą świętą o godz.6.00.

W niedzielę, 18 listopada Msza św. o godz. 6.00 w kaplicy Matki Bożej. O godz.  9.00, w Auli Ojca Kordeckiego odbędzie się spotkanie duszpasterzy kolejarzy, rodzin kolejarskich, Ministra Infrastruktury, pracowników kolei i związków zawodowych. Poprowadzi je Moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, ks. Ryszard Marciniak. Przesłanie spotkania: „Miłość Ojczyzny łączy nas i musi łączyć ponad wszelkie różnice” ( Jan Paweł II).

Uroczystej sumie ze szczytu klasztoru, w niedzielę o godz. 11.00, będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź metropolita gdański. Aktu zawierzenia Matce Bożej rodzin kolejarskich dokona Krajowy Duszpasterz Kolejarzy ks. kanonik Eugeniusz Zarębiński.

Na Jasną Górę kolejarze udadzą się pociągami pielgrzymkowymi z poszczególnych ośrodków – cena biletu 35.00 zł na przejazd tam i z powrotem.