poniedziałek, 19 listopad 2018 08:34

40-lecie diecezji Bouar [ZDJĘCIA]

Napisane przez ks. Mateusz Dziedzic
40-lecie diecezji Bouar [ZDJĘCIA] Foto Marek Zych

Uroczyście świętowano 40-lecie diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie biskupem jest tarnowski misjonarz bp Mirosław Gucwa. Podczas uroczystości wręczono dyplomy uznania dla misjonarzy, którzy minimum 40 lat pracują w diecezji Bouar i są tam do dziś. Wśród nich jest 9 włoskich kapucynów, dwie siostry karmelitanki, jedna siostra szarytka oraz lekarka świecka.

Relacja ks. Mateusza Dziedzica z świętowania jubileuszu diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.

Nasza diecezja została utworzona przez papieża Pawła VI 27 lutego 1978 roku. Jej pierwszym biskupem został włoski kapucyn Armando Gianni. Sakrę biskupią przyjął 19 listopada 1978 roku i pełnił swoją funkcję do lutego 2018 roku.

Jego następcą został jego wieloletni wikariusz generalny ks. Mirosław Gucwa, misjonarz z diecezji tarnowskiej. To właśnie nowy biskup diecezji Bouar ogłosił ten rok rokiem jubileuszowym. Biskup Mirosław chciał docenić wielu żyjących świadków, którzy pamiętają początki diecezji i przybycie pierwszych misjonarzy. Docenił również misjonarzy, którzy całe swoje życie oddali dla ewangelizacji tej części kraju.

Już w środę wieczorem przybyły do Bouar delegacje z 12 parafii, jakie znajdują się na terenie diecezji. W sumie 208 delegatów świeckich oraz wiele kapłanów i sióstr zakonnych. Zostali przyjęci przez chrześcijan w różnych dzielnicach miasta.

Pierwszy dzień diecezjalnej, zorganizowanej na tę okoliczność konferencji był poświęcony historii ewangelizacji Republiki Środkowoafrykańskiej i tej rozpoczętej 80 lat temu w rejonach Bouar, kiedy 80 lat temu przybyli tu pierwsi misjonarze. Drugiego dnia, w piątek, wszyscy uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak dziś wygląda nasz Kościół, jakie jest nasze zaangażowanie, jak wygląda nasze życie sakramentalne i życie Ewangelią każdego dnia. Popołudniu odbyliśmy nabożeństwo pokutne i spowiedź świętą.

W sobotę bp Tadeusz Kusy, który przybył z diecezji Kaga Bandoro, opowiadał o synodzie młodych w Rzymie, gdzie reprezentował Kościół środkowoafrykański. Bp Mirosław w drugiej części spotkania mówił o naszej odpowiedzialności za dziedzictwo wiary i dziedzictwo materialne, które zostawili nam pierwsi misjonarze.

W całym kilkudniowym spotkaniu wysłuchaliśmy wielu świadectw osób duchownych i świeckich, wiele modliliśmy się i odprawiliśmy wiele nabożeństw.

Centralne uroczystości odbyły się w niedzielę, kiedy w czasie Mszy św. dziękowaliśmy za 40 lat naszej diecezji. Przewodniczył jej bp Deni Kofi z sąsiedniej diecezji Berberati, z której wywodzi się diecezja Bouar.

Na Mszy św. zgromadziło się ok. dwóch tysięcy wiernych. Liturgia była pięknie przygotowana. Cała celebracja trwała trzy i pół godziny. Mszę św. koncelebrowało 3 biskupów i 49 kapłanów.

Momentem bardzo przejmującym było wręczenie dyplomów uznania dla misjonarzy, którzy minimum 40 lat pracują w diecezji Bouar i są tutaj do dziś. Wśród nich jest 9 włoskich kapucynów, dwie siostry karmelitanki, jedna siostra szarytka oraz lekarka świecka.

Najstarszy z obecnych misjonarzy ojciec Cipriano Vigo przyjechał do Republiki Środkowoafrykańskiej w 1960 roku. Ma 84 lata i do dziś w swojej parafii w Bocaranga wyjeżdża do buszu, aby głosić Ewangelię i sprawować sakramenty. Najmłodszy z wyróżnionych przyjechał do Bouar w 1979 roku. Wśród odznaczonych dostojnych jubilatów był również pierwszy miejscowy kapłan ks. Edward Bawa. Wyświęcony na kapłana w 1975 roku.

Uroczystość jubileuszowa była podniosła i radosna. Jednak radość mieszała się ze smutkiem, gdyż w innej diecezji tego kraju, na północy, w Alindao nasi bracia chrześcijanie opłakują zamordowanych dwóch kapłanów oraz 37 innych zabitych i wielu rannych. Uzbrojeni rebelianci z zimną krwią zaatakowali niewinnych ludzi, którzy już wcześniej przez wojnę stracili wszystko i chronili się przy katedrze. Kościół został zbezczeszczony, święte figury porozwalane. Wiele ludzkich zwłok bestialsko spalonych.

Nasza diecezja dziś się cieszyła, ale radość pomieszana była ze smutkiem. Dziękczynienie złączone było z modlitwą za tych, którzy cierpią. Cierpienie naszych braci i sióstr nieustannie trwa, a ci, którzy zadają ból i niosą śmierć, wciąż pozostają bezkarni.

Prosimy o modlitwę za nasz kraj, za młody Kościół w Republice Środkowoafrykańskiej, który chce się rozwijać i iść do przodu, jest jednak wciąż prześladowany i maltretowany. To już pięciu miejscowych kapłanów zostało zamordowanych w tym roku. Byli to następcy misjonarzy i nadzieja lokalnego Kościoła. Dwóch z nich to wikariusze generalni w swoich diecezjach.

Prosimy o modlitwę o pokój oraz o siłę i nadzieję dla tych, którzy cierpią. Prosimy o modlitwę za nas misjonarzy, o siłę i odwagę, abyśmy mogli towarzyszyć naszym braciom i budować królestwo niebieskie na tej pięknej afrykańskiej ziemi.

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 listopad 2018 11:38