wtorek, 04 grudzień 2018 08:31

Misyjne spotkanie na Jasnej Górze

Napisane przez mk/pdm www.episkopat.pl
Misyjne spotkanie na Jasnej Górze Foto M. Krystecka www.episkopat.pl

Około 500 osób zgromadziło się w dniach 1-2 grudnia na Jasnej Górze, aby pogłębić ducha misyjnego i oddać się macierzyńskiej opiece Matki Bożej.

W wigilię wspomnienia św. Franciszka Ksawerego Papieska Unia Misyjna zorganizowała na Jasnej Górze sympozjum misjologiczne i czuwanie misyjne. Spotkanie pod hasłem „Mocni w Duchu przy sercu Maryi” rozpoczęło się Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył bp Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej. Biskup diecezji Bouar podziękował w homilii za wsparcie modlitewne jego drugiej Ojczyzny zwłaszcza różom Żywego Różańca. Zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej ofiary konfliktów zbrojnych w RŚ oraz rebeliantów łamiących prawa człowieka i prosił o nieustanną modlitwę o pokój dla tego umęczonego kraju.

Po Mszy św. przedstawiciele różnych środowisk misyjnych wysłuchali w Auli Kordeckiego wykładu bp. Andrzeja Czai, przewodniczącego Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski, który przedstawił temat roli Ducha Świętego w misji Kościoła. Prelegent podkreślił, że Duch Święty uzdalnia Kościół do realizacji misji apostolskiej, czyniąc misjonarzami jego członków, na ile są otwarci na Jego działanie. Następnie bp Mirosław Gucwa przybliżył zebranym historię ewangelizacji w Republice Środkowoafrykańskiej, która rozpoczęła się w 1894 r. oraz mówił o tym, jak Duch Święty prowadzi tamtejszy Kościół drogą zawierzenia, mimo krwawych prześladowań, dokonujących się w tym kraju od pięciu lat. Uczestnicy zapoznali się także z dorobkiem Wydawnictwa Missio-Polonia, które funkcjonuje już 25 lat. Andrzej Lendzion, obecny dyrektor Wydawnictwa, podkreśli jego niezbędną i znaczącą rolę w animacji misyjnej Kościoła w Polsce.

Na koniec wysłuchano świadectw o życiu Kościoła w Mongolii, którego wspólnota liczy 1300 katolików, a od dwóch lat ma jednego rodzimego kapłana. Doświadczeniem tego młodego Kościoła podzielił się ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM i o. Luca Bovio, sekretarz krajowy PUM.

Następnie spotkano się na Apelu Jasnogórskim, który prowadził ks. Atłas, zapraszając wszystkie wspólnoty Kościoła w Polsce do szczególnego przeżywania października 2019 r., ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

Czuwanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, której przewodniczyło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Radomia.

Część radosną różańca poprowadzili klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

Mszy św. o północy przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz z diecezji tarnowskiej, misjonarz w Ekwadorze w latach 2001-2006, który powiedział, że postęp dzieła misyjnego nie zależy od naszych inicjatyw, ale od naszego związku z Jezusem i zachęcił do owocnego przeżywania Adwentu.

Po Mszy św. nabożeństwo misyjne poprowadzili studenci z Centrum Formacji Misyjnej. Potem nastąpiło przyjęcie trzech nowych członków do Papieskiej Unii Misyjnej.

Kolejnej części różańca przewodniczyły siostry jadwiżanki.

Na koniec czuwania odmówiono Jutrznię i Akt zawierzenia Pani Jasnogórskiej dzieła misyjnego Kościoła w Polsce.

Sesja i czuwanie były dla mnie okazją doświadczenia misyjnego wymiaru Kościoła. Dotknęła mnie bardzo tragiczna sytuacja sióstr i braci w Republice Środkowoafrykańskiej, o której mówił bp Gucwa. Będziemy w naszej męskiej grupie misyjnych róż różańcowych wręcz błagać Pana Boga o pokój dla tego kraju – podzielił się swoim postanowieniem Andrzej, zelator z archidiecezji poznańskiej.

W spotkaniu wzięli udział członkowie PUM, klerycy z kół misyjnych, osoby przygotowujące się do wyjazdu na misje, przedstawiciele Misyjnego Apostolstwa Chorych oraz róże Żywego Różańca, a także przyjaciele, sympatycy i ci, którym sprawy misji są bliskie.

mk/pdm

Ostatnio zmieniany środa, 05 grudzień 2018 10:57