niedziela, 09 grudzień 2018 15:48

Wizyta biskupa Leszka Leszkiewicza w Republice Konga [ZDJĘCIA]

Napisane przez Ks. Krzysztof Czermak
Wizyta biskupa Leszka Leszkiewicza w Republice Konga [ZDJĘCIA] Foto ks. Krzysztof Czermak

Mijający rok 2018 przyniósł ze sobą dwie rocznice dotyczące misyjnego zaangażowania księży diecezji tarnowskiej w Republice Konga. W maju minęło 45 lat obecności naszych misjonarzy w Kościele kongijskim, a pod koniec października 20 lat od śmierci księdza Jana Czuby, jedynego polskiego misjonarza fideidonisty, który zginął śmiercią męczeńską na południu kraju w Loulombo. W perspektywie tych dwóch rocznic odczytujemy obecność biskupa Leszka w Republice Konga.

Ksiądz biskup po ponad 9 godzinach lotu zaczętego w Krakowie, wylądował w Pointe Noire, nad Oceanem Atlantyckim, gdzie został przywitany przez dwóch naszych misjonarzy: ks. Mariana Pazdana, posługującego w tym kraju od niemal 30 lat i ks. Pawła Turka, który w Rep. Konga rozpoczął trzeci rok swojej pracy.

Pierwsza, krótka wizyta biskupa Leszka miała miejsce nazajutrz po przyjeździe, w parafii pw. św. Jana Pawła II, którą od 4 lat tworzy ks. Marian. W tej też wspólnocie, nazajutrz, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ksiądz biskup przewodniczył Eucharystii i wygłosił okolicznościowe kazanie. Było ono, jak wszystkie następne, tłumaczone przez księdza Mariana Pazdana na język munukutuba, używany w liturgii w tej diecezji. Msza święta trwała niemal dwie i pół godziny. Jak zwykle wiele czasu zabrała procesja z darami, które przyniosło kilkadziesiąt osób, zwłaszcza kobiet. Kościół, którym jest tymczasowo kaplica, wypełnił się po brzegi. Przyszła świątynia jest w trakcie budowy, a ksiądz Marian myśli o jej szybkim zakończeniu. Po celebrze miało miejsce poświęcenie dzwonu, ufundowanego przez trzy panie Miśtak z Tarnowa.

Pierwszą w życiu mszę świętą na afrykańskiej ziemi, ksiądz biskup sprawował w czwartek w dniu 6 grudnia w Katedrze w Dolisie, mieście, które jest stolicą diecezji o tej samej nazwie. Tutaj kiedyś rolę proboszcza pełnił obecny biskup kielecki Jan Piotrowski, którego drugą parafią, utworzoną od podstaw, była odwiedzona również przez biskupa Leszka placówka misyjna w Kimongo. Wspomniana katedra w Dolisie została szczelnie wypełniona, a na zewnątrz postawiono dwa duże namioty, by zapewnić uczestnictwo – w czasie niepewnej pogody ze względu na porę deszczową – podobnej liczbie wiernych.

Nie zabrakło wizyty biskupa Leszka w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Louvakou, które niemal pięć lat temu (luty 2014) zostało konsekrowane przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Sanktuarium to jest dziełem księdza Mariana Pazdana.

Posługa misjonarzy tarnowskich na terenie obecnej diecezji Dolisie, w której pracuje 35 księży (w tym dwóch z Tarnowa), jest wyjątkowa. Swoją proboszczowską posługę zaznaczyli tutaj: wspomniany bp Jan Piotrowki, ks. Jan Kudłacz, ks. Józef Kiwior, a obecnie kontynuują ją wspomniani księża – Marian i  Paweł. Wyjątkowość posługi tarnowskich misjonarzy wyraża się w tym, że na 13 obecnie funkcjonujących parafii, 6 zostało utworzonych przez nich: cztery przez ks. Mariana Pazdana (w tym jedna z ks. Janem Kudłaczem), a pozostałe dwie przez ks. Jana Piotrowskiego oraz ks. Pawła Turka. Ten ostatni został proboszczem w parafii Moungoundou Sud, oddalonego od Dolisie 250 km. Pokonanie tego odcinka w porze deszczowej wymaga przeznaczenia co najmniej 7 godzin. W tej też miejscowości, w niedzielę 9 grudnia, nastąpi uroczyste otwarcie parafii pw. św. Archanioła Gabriela w obecności biskupa Leszka i miejscowego biskupa Bienvenu Manamiki. Uczestnikami tego ważnego wydarzenia będą: ks. Marian Pazdan i ks. Krzysztof Czermak, który towarzyszy księdzu biskupowi Leszkowi.

Obecnie w Kościele kongijskim, w dwóch diecezjach, posługuje pięciu kapłanów tarnowskich. Pracy pozostałych trzech ksiądz biskup będzie miał okazję przyjrzeć się w drugiej części swojej wizyty.

Ostatnio zmieniany wtorek, 11 grudzień 2018 10:08