sobota, 15 grudzień 2018 19:22

Wmurowany kamień węgielny [ZDJĘCIA]

Napisane przez Ks. Krzysztof Czermak
Wmurowany kamień węgielny [ZDJĘCIA] Foto ks. Karol Kuźma

Sobota 15 grudnia była przewidziana w wizycie bp. Leszka Leszkiewicza jako uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła w Brazzaville oraz poświęcenia placu, na którym on powstaje. W stolicy Republiki Konga, w dzielnicy Diata, dwaj księża tarnowscy tworzą nową parafię pw. św. Jana Pawła II. Ks. Maciej Fleszar jest najmłodszym stażem proboszczem pośród wszystkich księży tarnowskich na kongijskiej ziemi, a objął wspomnianą parafię w czerwcu 2017 roku. Ks. Karol Kuźma, wikariusz tej parafii, jest najmłodszym stażem księdzem tarnowskim, który głosi Ewangelię w Republice Konga.

Akt wmurowania miał miejsce przed Mszą św. Dokonany został przez biskupa Leszka i arcybiskupa Brazzaville Anatola Milandou, w obecności wszystkich tarnowskich misjonarzy (ks. Marian Pazdan, ks. Bogdan Piotrowski, ks. Maciej Fleszar, ks. Paweł Turek, ks. Karol Kuźma i ks. Krzysztof Czermak – towarzyszący księdzu biskupowi), polskich sióstr zakonnych (s. Lilioza Romanek, s. Rozanna Krzyżanowska, s. Noemi Świeboda – józefitki, s. Danuta Padykuła, s. Mirosława Saba – franciszkanki, misjonarki Maryi) oraz księży kongijskich, a także zgromadzonych parafian w liczbie około tysiąca.

Wmurowany kamień poświęcony przez bp. Leszka pochodzi z kamieniołomu, w którym podczas wojny pracował Karol Wojtyła.

Eucharystii przewodniczył bp Leszek w asyście wspomnianego arcybiskupa i trzynastu księży. W swoim słowie zaznaczył, że miejsce to, skropione wodą święconą, staje się szczególną własnością Boga. Tutaj ci, którzy idą za Chrystusem, mają słuchać słowa Bożego, umacniać swoje życie łaską sakramentów. Stąd również po każdej Eucharystii, mają wychodzić jako osoby posłane, by świadczyć o Chrystusie, którego przyjęli jako Pana swojego życia.

W całą uroczystość wprowadził sekretarz rady parafialnej André Mboumba, który zaimponował znajomością historii obecności misjonarzy tarnowskich na kongijskiej ziemi. Przypomniał wszystkim, że podejmują ten trud od 45 lat w perspektywie rozpoczętej ewangelizacji przez misjonarzy spirytynów. Ta rocznica będzie obchodzona uroczyście w niedzielę,16 grudnia w kościele pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville, gdzie proboszczem od niemal 20 lat jest ks. Bogdan Piotrowski.

Ostatnio zmieniany wtorek, 18 grudzień 2018 16:31