poniedziałek, 24 grudzień 2018 09:32

25 lat temu powstała rozgłośnia diecezji tarnowskiej

Napisane przez Ewa Biedroń
25 lat temu powstała rozgłośnia diecezji tarnowskiej www.rdn.pl

25 lat temu powstała rozgłośnia diecezji tarnowskiej. W Wigilię 1993 roku o godzinie 16.00 emisję rozpoczęło Radio Dobra Nowina. Stację powołał do życia ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński. Misję tworzenia radia powierzył ks. Ryszardowi Piaseckiemu, który wcześniej zwrócił się do biskupa z pomysłem uruchomienia rozgłośni.

Biskup Józef Życiński zawsze interesował się radiem, wymyślił także nazwę stacji - wspomina ks. Ryszard Piasecki, twórca radia i pierwszy dyrektor.

- Nazwa Radia Dobra Nowina padła dosyć niespodziewanie. Podczas wypełniania dokumentów trzeba było podać nazwę. Biskup od razu powiedział - Dobra Nowina. Świetna nazwa pomyślałem, a w uszach zabrzmiał mi skrót RDN. Myślę że ta nazwa przyczyniła się do wytypowania daty rozpoczęcia emisji. Rodzi się Chrystus, który przyniósł Dobrą Nowinę o zbawieniu. W związku z tym RDN rozpoczyna swoją działalność w Wigilię - dodaje.

Bp Józef Życiński był studiu przy Bema 14 w Tarnowie, kiedy rozpoczynała się emisja – przypomina ks. Józef Kloch, pierwszy dyrektor programowy Radia Dobra Nowina.

- Audycję i nadawanie radia rozpoczął bp Józef Życiński, witając wszystkich diecezjan i wyrażając radość, że oto ruszyło Radio Dobra Nowina. Była Wigilia przed Bożym Narodzeniem – opowiada ks. Kloch.

Ks. Michał Drożdż, prof. UPJPII w Krakowie był pierwszym dyrektorem redakcji informacji Radia Dobra Nowina, później także wieloletnim dyrektorem programowym rozgłośni. Wspomina, że na początku w radiu pracowali wolontariusze.

- My zaczynaliśmy od amatorów. To byli uczniowie, studenci i grupa nauczycieli. Rozpisywaliśmy nabory, przesłuchań było bardzo dużo, podczas których określaliśmy potencjał radiowy. Początki nie były łatwe, nie było komputerów i Internetu. Montowaliśmy na magnetofonach szpulowych, na małych kasetach i z takich narzędzi odtwarzaliśmy dźwięki na antenie - opowiada.

Ks. Józef Kloch, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wieloletni rzecznik Konferencji Episkopatu Polski był pierwszym dyrektorem programowym Radia Dobra Nowina. Po latach mówi, że radiu wiele zawdzięcza.

- Bez Radia Dobra Nowina nie zostałbym rzecznikiem KEP i nie byłbym takim rzecznikiem, jakim byłem. Radio zmieniło moje życie. Na sali wykładowej, udzielając wywiadów, czy prowadząc ćwiczenia uniwersyteckie korzystam z tego, czego się nauczyłem w radiu RDN– wspomina.

Praca w radiu dla wielu była pasją. Przez 25 lat radio tworzyło około 200 osób - pracowników i współpracowników. To była praca mojego życia – tak o latach spędzonych w rozgłośni mówi Grzegorz Kotapka. Dziś mieszka w Kanadzie, a w radiu był realizatorem. Kiedy jest w Tarnowie z sentymentem odwiedza radio RDN. – Mogę powiedzieć, że radio to była praca mojego życia. Jeśli robisz to co lubisz , możesz grać to co lubisz i to o co proszą ludzie to jest bajeczna praca. Wspaniali koledzy, koleżanki, kilka osób do dziś tutaj pracuje– opowiada.

Z okazji 25-lecia stacji, radiowcy modlili się rano w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie. Msza św. była koncelebrowana przez kapłanów - twórców radia.

Natomiast 5 stycznia w Tarnowie odbędzie się jubileuszowa Gala, podczas której spotkają się twórcy radia, byli i obecni pracownicy stacji, a także zaproszeni goście i słuchacze. Z koncertem kolęd wystąpi zespół Golec uOrkiestra. 6 stycznia biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczyć Mszy św. o godzinie 12.00 z okazji 25-lecia Radia RDN. Eucharystia zostanie odprawiona w tarnowskiej katedrze.

Dziś Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz jest lokalnym środkiem informacji i ewangelizacji w południowo-wschodniej Polsce. Stacja swoim zasięgiem obejmuje około 1.5 mln potencjalnych słuchaczy. RDN radiem informacyjno-muzycznym, opiniotwórczym radiem lokalnym oraz nowoczesnym radiem ewangelicznym.

Ostatnio zmieniany wtorek, 25 grudzień 2018 17:29