środa, 09 styczeń 2019 11:38

Ile osób chodzi do kościoła? Mamy najnowsze dane

Napisane przez Ewa Biedroń
Ile osób chodzi do kościoła? Mamy najnowsze dane Foto Krzysztof Łańka/Synaj.tv

W diecezji tarnowskiej 71,8 proc. wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., zaś 27 proc. przyjmuje Komunię Świętą - takie są najnowsze dane z 2018 roku. Opublikował je Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę, 21 października ubiegłego roku. Najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – 99,2 proc.

W diecezji taka sama jest frekwencja na Mszach św. w porównaniu z poprzednim rokiem, a minimalnie, bo o siedem dziesiątych procent spadła liczba osób przyjmujących Komunię św.

- Jest dobrze, ale trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie - uważa ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

- Dla nas, zwłaszcza w kontekście V Synodu Diecezji Tarnowskiej ważnym pytaniem jest to, jak pomóc tym ludziom, jeszcze bardziej spotykać się z Panem Bogiem, kiedy przychodzą do kościoła na niedzielną Msze św. i co zrobić, żeby ta liturgia promieniowała na ich tydzień, na ich zaangażowanie w pracy, w szkole, w rodzinie - dodaje.  Dlatego też najbliższe spotkanie kapłanów diecezji tarnowskiej będzie właśnie poświęcone niedzieli i zostało zatytułowane „Niedziela jako główne wydarzenie ewangelizacyjne w parafii”.

Nadal najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – 99,2 proc. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej.

- To jest bardzo tradycyjny dekanat, gdzie więzi rodzinne są bardzo mocne. Myślę też, że wiele osób spoza tego dekanatu przyjeżdża w niedziele np. by odwiedzić rodziców i razem z nimi spędzić czas. Te osoby też biorą udział w Mszach św. - dodaje ks. Dąbrówka.

Dużo ludzi chodzi również do kościoła w dekanacie Grybów 87,7 proc. i w dekanacie Limanowa 86,1 proc.

Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanacie Ujanowice – 47,4 proc. a także w dekanacie Dąbrowa Tarnowska - 37,6 proc. i w dekanacie Stary Sącz - 34,3 proc.

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec -Południe – 52,2 proc. Tam także jest najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię Świętą, który wyniósł 16,3 proc.

W tarnowskich dekanatach frekwencja na Mszach św. wynosi od 61,3 proc. do 68, 5 proc., a w sądeckich sięga od 67,6 - 71,8 proc.

Ostatnio zmieniany wtorek, 15 styczeń 2019 08:16