sobota, 12 styczeń 2019 19:12

Nasi lecą do Panamy

Napisane przez Ewa Biedroń

Panama czeka na młodych z diecezji tarnowskiej. Ci, którzy lecą na Światowe Dni Młodzieży zachęcają diecezję do duchowej łączności.

Już w sobotę rano wyleciało do Stanów Zjednoczonych a później do Panamy, 13 osób z Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie.

Grupa nazywa się  „Domowy Kościół – nasza przyszłość”. Inicjatorem jej powstania jest ks. Wojciech Karpiel, moderator diecezjalny Domowego Kościoła. Do Panamy poleciał także dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Piotr Cebula.

„ W naszej grupie jest czterech 4 doktorów – ksiądz doktor, profesor doktor habilitowany z ekonomii i dwóch młodych lekarzy. Jest też pielęgniarka i rehabilitantka oraz psycholog. Większość osób uczestniczyła już we wcześniejszych ŚDM: w Madrycie, w Rio de Janeiro a także w Krakowie” - wylicza ks. Karpiel.

Ich przygoda z ŚDM w Panamie będzie trwała ponad dwa tygodnie. Oprócz wspólnego przeżywania z młodzieżą z całego świata tradycyjnych dni w diecezji oraz centralnych wydarzeń w Panamie uczestnicy zwiedzą wcześniej Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyk, gdzie pokłonią się Matce Bożej z Guadalupe.

W niedzielę w drogę wyrusza 11 osób z Mielca. Zabiorą ze sobą wszystkie intencje, które cały czas dostają. Natomiast w poniedziałek przed 6 rano z Warszawy wylatuje największa grupa młodych ludzi. Diecezję tarnowską będą reprezentować w Panamie w sumie 84 osoby.

– Będziemy lecieć prawie 14 godzin. To lot czarterowy, więc nie będzie przesiadek. W ramach Dni w Diecezji będzie m.in. dzień pielgrzymkowy, dzień ekologiczny, spotkanie z miejscowym biskupem – mówi Alicja Majda, koordynator wyjazdu na ŚDM z diecezji tarnowskiej. Raper i ewangelizator Marcin Hebda dodaje, że będą to dla niego rekolekcje i okazja, by mówić o polskiej religijności. – Będzie to także przygoda na całe życie – podkreśla.

Młodzi i ich duszpasterze zachęcają diecezjan, a zwłaszcza młodych do codziennej modlitwy w intencji ŚDM, papieża, Panamczyków i wszystkich pielgrzymów.  Światowe Dni Młodzieży mogą być nie tylko w Panamie – mówi ks. Artur Mularz, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Jest zachęta, dla tych, którzy tutaj zostają, żeby się duchowo łączyć, żeby w czasie głównych uroczystości w parafiach i dekanatach organizować spotkania, żeby młodzi w tym czasie modlili się i łączyli z papieżem i młodymi z całego świata, którzy będą w Panamie – dodaje.

Duchowa łączność będzie także dzięki mediom. Ponadto młodzi będą prowadzić videobloga (#panamavlog). Planują też zamieszczać na Facebooku zdjęcia i relacje. Swoje materiały będą przesyłać do diecezjalnych i lokalnych mediów.

O duchowej łączności z ŚDM i Panamą będą pamiętać uczestnicy drogi krzyżowej na męczeńskim szlaku bł. Karoliny w Wał-Rudzie.

Na tydzień przed drogą krzyżową, którą przeżywać będzie młodzież z papieżem Franciszkiem, sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie zaprasza czcicieli dziewicy i męczennicy na drogę krzyżową szlakiem Jej męczeństwa 18 stycznia o godz. 15:00.

49949089 2260425270655957 4396105881670909952 n

Rozważania drogi krzyżowej poprowadzi ks. Jakub Misiak wraz z młodymi z Radłowa. Uczestnicy wyruszą z domu bł. Karoliny z kopią krzyża ŚDM, ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani oraz relikwiami i feretronem bł. Karoliny. Droga krzyżowa prowadzi przez las do miejsca, gdzie znaleziono ciało błogosławionej.

Natomiast o 17.30 w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbędzie się uwielbienie i Msza św. z modlitwą o uzdrowienie.

Panama zagości także w Bochni. 1 lutego o godz. 19.30 w bazylice św. Mikołaja odbędzie się dekanalne czuwanie młodzieży „Niech mi się stanie według słowa Twego”. W programie m.in. hymn ŚDM, relacje z Panamy, świadectwa, papieskie homilie i przesłanie. Będzie też adoracja ze Scholą Chrystus w Solnym Mieście.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 styczeń 2019 12:28