środa, 30 styczeń 2019 00:46

Zatroskani o chwałę Bożą [ZDJĘCIA, FILM]
Galeria zdjęć  Galeria video

Zatroskani o chwałę Bożą [ZDJĘCIA, FILM] fot. ks.Marian Kostrzewa

Najmłodsi członkowie kapituły tarnowskiej  - ks. dr Grzegorz Rzeźwicki oraz ks. mgr lic. Grzegorz Zimoń, mogą mówić o wielkim szczęściu. Bowiem data ich wprowadzenia do tak szacownego grona, zbiegła się historycznie z pierwszym razem, gdy w diecezji obchodzimy rocznicę poświęcenia Katedry w nowym terminie – za zgodą watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Proboszcz parafii katedralnej, ks. dr Adam Nita wyjaśnia, że nowy termin tej rocznicy nie jest już umowny, jak to miało miejsce do tej pory. Historycy dotarli bowiem do autentycznych dokumentów, które mówią, iż 28 stycznia 1663 roku, biskup pomocniczy krakowski Mikołaj Oborski, dokonał w ówczesnej Kolegiacie Tarnowskiej rytu poświęcenia trzech ołtarzy: ołtarza głównego dedykowanego Najświętszej Maryi Matce Bożej oraz dwóch ołtarzy bocznych – jednego dedykowanego świętemu Karolowi Boromeuszowi i drugiego dedykowanego rozesłaniu Apostołów. W świetle zwyczajów liturgicznych tamtej epoki, ta data może nawiązywać do dnia pierwszej dedykacji tej świątyni. Ze względu jednak na fakt, iż 28 stycznia przypada obecnie liturgiczne wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, Kongregacja zezwoliła na obchodzenie rocznicy poświęcenia naszej katedry w pierwszym wolnym liturgicznie dniu, stąd ma to miejsce właśnie 29 stycznia.

Dlatego instalacja nowych członków kapituły w kontekście liturgicznej uroczystości wspomnienia poświęcenia Katedry nabiera nowego znaczenia. Podczas nieszporów poprzedzających Mszę św. Prepozyt kapituły ks. infułat Władysław Kostrzewa przybliżył wiernym głębszy sens tego wydarzenia. - „Dom, w którym się znajdujemy, ma być domem modlitwy, domem chwały Boga. Tu odbywają się konsekracje biskupów, święcenia kapłanów, diakonów, tu składają śluby wieczyste bracia i siostry zakonne, tu zawierają przymierze miłości małżonkowie, tu odbywają się uroczyste przyjęcia sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, Komunii św.”.

W dalszej części ks. Infułat wyjaśnił, że skoro Katedra ma być domem, w którym Bóg ma odbierać chwałę, zatem troską Biskupa jest to, aby w szczególny sposób tę chwałę Bożą pełnili kanonicy kapituły katedralnej gremialni i honorowi.

Ks. Grzegorz Rzeźwicki i ks. Grzegorz Zimoń w ocenie Prepozyta byli i są zatroskani o chwałę Bożą – „dziękujemy Bogu za nich, dziękujemy, że swoją gorliwość i młodzieńczą pobożność ks. Grzegorz Rzeźwicki wniesie w wspólnotę parafialną św. Maksymialiana Kolbe, a ks. Grzegorz Zimoń, będzie swoją pracą wspierał naszego arcypasterza, żeby ta chwała Boża rosła” – życzył ks. Kostrzewa.

Jednak troska o wzrost chwały Bożej winna dotyczyć każdego diecezjanina, który pozostaje w łączności ze swoim Biskupem. Podkreślił ten fakt podczas homilii Biskup Andrzej Jeż. - "Módlmy się za siebie nawzajem, aby Bóg umacniał nas w codziennym duchowym wzrastaniu i budowaniu żywej świątyni Chrystusowego Kościoła. Proszę Was wszystkich, tarnowskich diecezjan, o modlitwę za Kościół tarnowski, który przemierza drogę V Synodu, by była to droga wspólnego wzrastania i budowania kolejnego przęsła tej diecezjalnej wspólnoty. Proszę Was także o  modlitwę za mnie, któremu Bóg powierzył pasterską troskę o tę wspólnotę, „abym nauczył się bardziej miłować Pana, abym się nauczył bardziej miłować Jego trzodę - ciebie, Kościele święty, każdego z was z osobna i wszystkich razem”.

Zapraszamy do oglądnięcia naszej galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ, oraz filmu z homilią ks.Biskupa Andrzeja Jeża.

Ostatnio zmieniany czwartek, 31 styczeń 2019 11:14