wtorek, 12 luty 2019 21:50

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez
Małżeństwom na pomoc! Spotkanie diecezjalnych duszpasterzy rodzin [FILMY, ZDJĘCIA, AUDIO] fot. ks.Marian Kostrzewa

„Słabnie w naszym społeczeństwie przekonanie o wartości instytucji małżeństwa, deformowany jest jego obraz. Zauważamy, że dzisiaj młodzi często idą ku małżeństwu gnani instynktem, ale nie dostrzegają do końca głębi, piękna wartości, mocy małżeństwa. Nie dostrzegają często wymiaru sakramentalnego. Ślub w kościele to często wydarzenie „hollywoodzkie”, dobrze wyreżyserowane. Są znaki, jest ich dużo, ale nie dostrzega się znaczenia, tego co się ukrywa pod materialnymi, widzialnymi znakami sakramentu, który udzielają sobie małżonkowie przed ołtarzem. Wydaje się, że jest to dziś poważny problem. Małżeństwo zostało tak zniekształcone, tak zdeformowane, poddane różnym negatywnym działaniom, iż wielu młodych ludzi ma wypaczony obraz małżeństwa i to powoduje, że nie jest ono jako sakramentalne małżeństwo atrakcyjne, nie jest wartością, o które warto walczyć. Dostrzegamy, że coraz więcej młodych ludzi patrzy na związek małżeński jedynie przez pryzmat zobowiązań, ograniczeń, albo pewnego rodzaju zamknięcia sobie drogi do swobodnego podejmowania decyzji” – mówił Biskup Tarnowski Andrzej Jeż podczas homilii skierowanej do diecezjalnych duszpasterzy rodzin z całej Polski.

Zarysowana przez hierarchę diagnoza jest dobrze znana uczestnikom spotkania. Dlatego podczas paneli dyskusyjnych dzielili się swoimi doświadczeniami, aby przeciwdziałać zjawiskom społeczno – kulturowym osłabiającym małżeństwa i aby lepiej służyć rodzinie.

Magdalena Kleczyńska przyjechała z Bochni. Pracuje nie tylko w poradni małżeńskiej, ale także animuje Ruch Czystych Serc w diecezji i poza nią, oraz jest liderką wspólnoty dla kobiet „Obdarowana”. - „To spotkanie to inspiracja i okazja do poznania osób, które działają podobnie. To okazja, żeby złapać kontakt, po to, żeby się rozwijać, żeby nie tkwić tylko w swoim środowisku, żebyśmy w całej Polsce działali w jednym duchu, a chcemy to robić w duchu Jana Pawła II i jego teologii kobiety i mężczyzny” – zauważa p.Magdalena.

Istotą spotkania jest również wypracowanie wspólnego programu. Dlatego organizator spotkania, dyrektor wydziału duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin ks. dr Piotr Cebula przedstawia dwa najważniejsze zadania „na dziś”, które mają  pomóc małżonkom: - „Po pierwsze, musimy obudzić w nich świadomość sakramentu małżeństwa, a po drugie, jak mówił papież Franciszek, nie możemy zapominać, jak ważna jest droga towarzyszenia, czyli osobistego podejścia do małżonków, osobistej relacji, bycie obok”.

Zapraszamy do oglądnięcia naszej galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ, oraz  oglądnięcia filmów oraz wysłuchania plików audio w naszej galerii SoundCloud - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany niedziela, 17 luty 2019 19:24
Więcej w tej kategorii: « 25 lat KSM Strumienie #33 »