wtorek, 12 marzec 2019 10:33

Rekordowe bierzmowanie

Rekordowe bierzmowanie Foto ks. Zbigniew Wielgosz/Foto Gość

W tym roku rekordowa liczba młodych ludzi przystąpi do sakramentu bierzmowania. Będzie to prawie 28 tysięcy uczniów – mówi ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Wynika to stąd, że ten rok jest wyjątkowy. Mamy trzecią klasę gimnazjum i ósmą klasę szkoły podstawowej, więc to jest podwójny rocznik – dodaje.

W parafiach odbywają się uroczystości. Dla młodych to ważne przeżycie, co potwierdza Bartosz.

– To dla mnie bardzo ważne wydarzenie w życiu, duża radość i zobowiązanie. Jestem jeszcze bardziej umocniony duchowo i zobowiązany do dawania świadectwa o Chrystusie. Radość i moc daje mi Duch Święty. To wielki dar. Chciałbym jeszcze bardziej zaangażować się w życie Kościoła, być dobrym człowiekiem, kochać Boga i ludzi, a siłę czerpać z mocy Ducha Świętego – mówi.

Sakramentu udziela m.in. biskup Stanisław Salaterski.

– Dla mnie bierzmowanie jest okazją, żeby zachęcić młodych do działania, do dzielenia się dobrem, które w nich jest, do kontynuowania tego co najlepsze w parafiach. Młodzież jest dobrze przygotowana, zachowuje się bardzo godnie, są stosownie ubrani. Chyba w tym roku panowie więcej inwestują w fryzury, niż dotychczas niewiasty, ale to świadczy o poważnym podejściu do sakramentu – podkreśla.

Bierzmowania potrwają do czerwca. Młodzi otrzymują w prezencie książkę „Stare i nowe”, którą napisał ks. Tomasz Lelito. To spojrzenie na życie przez pryzmat wskazówek arcybiskupa Jerzego Ablewicza.

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin długoletniego Biskupa Diecezji Tarnowskiej. Fundacja nosząca Jego imię pomaga zdolnej młodzieży pochodzącej z rodzin mniej zamożnych. Pieniądze jakie posiada pochodzą z ofiar składanych w diecezji przy okazji udzielania sakramentu bierzmowania oraz od indywidualnych ofiarodawców. Aktualnie Fundacja obejmuje programem stypendialnym 109 stypendystów.