piątek, 15 marzec 2019 08:37

Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

Napisane przez www.misje.pl
Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami www.misje.pl

W II niedzielę Wielkiego Postu, Kościół w Polsce przeżywa Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami pod hasłem: „Misjonarze mocą Ducha”. Został on ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski, jako wyraz pamięci i troski o polskie misjonarki i misjonarzy. W niedzielę, 17 marca br., we wszystkich  wspólnotach parafialnych prowadzona jest zbiórka do puszek na cele misyjne.

Ofiary z puszek zasilą fundusz solidarności z misjonarzami, którym dysponuje Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. Każdego roku Dzieło wspiera finansowo ponad 160 projektów ewangelizacyjnych, medycznych, edukacyjnych i charytatywnych, realizowanych na placówkach misyjnych przez polskich misjonarzy. Pomaga im w utrzymaniu i prowadzeniu przedszkoli i szkół, domów dziecka i ochronek oraz świetlic dla dzieci ulicy. Misjonarze otrzymują wsparcie finansowe na walkę z głodem i niedożywieniem oraz chorobami. Dużą część środków jest przeznaczana za budowę i remonty kościołów, kaplic oraz szkolenia katechistów, rekolekcje dla dzieci i młodzieży.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przeznacza fundusze na projekty medyczne na misjach. Są nimi: zakup lekarstw przeciwmalarycznych, antybiotyków, witamin oraz wyposażenie ośrodków zdrowia i porodówek w meble, środki opatrunkowe, drobny sprzęt laboratoryjny i odczynniki.

Ważną dziedziną pomocy dla najuboższej ludności na placówkach misyjnych jest ich działalność charytatywna. Polskie misjonarki i misjonarze angażują się w pomoc doraźną i długofalową. Przekazują żywność, obuwie i odzież najbardziej potrzebującym. Opiekują się bezdomnymi i skazanymi na wykluczenie społeczne.

W ubiegłym roku w całej Polsce do puszek zebrano 1 965 390,86 zł.

Możemy pomóc misjonarzom poprzez naszą modlitwę, ofiarowanie cierpień i niedogodności życiowych w ich intencji oraz pomoc materialną. Można też objąć patronatem misyjnym jednego z misjonarzy. Jednym ze skutecznych środków pomagania jest wysłanie SMS-a o treści "Misje" na numer 72 032 (koszt 2,46 zł z VAT). Wszyscy operatorzy komórkowi udostępniają go Dziełu nieodpłatnie, dzięki czemu cała suma trafia do rąk misjonarzy.

Polscy misjonarze oraz Dzieło Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji serdecznie dziękują za troskę o misje i solidarność z polskimi misjonarzami.

Ostatnio zmieniany niedziela, 17 marzec 2019 20:27