JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 62.

poniedziałek, 22 wrzesień 2014 08:05

Spotkanie na Górze Śmierci

Napisane przez

gora smierci19 września miało miejsce coroczne Modlitewno - Edukacyjne Spotkanie Młodych przy Górze Śmierci połączone z przygotowaniami młodych z naszego dekanatu do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Zostało ono zrealizowane przez działające w Gminie Dębica Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania oraz parafię pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa w Pustkowie - Osiedlu.

Spotkanie to zainicjowano od marszu "Drogą Cierpienia" - rozważaniami Drogi Krzyżowej, powiązanymi tematycznie z losami harcerzy dębickich Szarych Szeregów walczących podczas II wojny światowej z niemieckim okupantem.  Te zapiski, wspomnienia jak również relacje z tamtych czasów trafiają mocno do naszych serc – podkreśla jedna z uczestniczek – to byli chłopcy i dziewczęta w naszym wieku. Daje to do myślenia.

Celem spotkania było upamiętnienie wszystkich harcerzy, którzy kierowani głębokimi uczuciami do Polski ponieśli śmierć z rąk okupanta.

Całemu nabożeństwu przewodniczył ksiądz Albert Adamczyk z parafii św. Stanisława Biskupa w Pustkowie - Osiedlu. Takie spotkanie ma sens – mówi ks. Roman Woźny proboszcz tutejszej parafii – spotykają się młodzi ludzie ale i starsi towarzyszą młodym w tym wyjątkowym czasie refleksji. Daje się szanse na zatrzymanie się nad swoim życiem i nad wartościami. Uroczystość wzbogacili swoją obecnością żołnierze ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" z Dębicy pełniąc straż honorową, jak również parafialny zespół muzyczny. W takim miejscu, w takiej atmosferze teksty piosenek religijnych nabierają innego, głębszego wymiaru – podkreśla Michał Barszcz członek zespołu – Wystarczy popatrzeć na zachowanie naszych rówieśników, którzy w skupieniu słuchają i włączają się w śpiew. To taka pauza w naszym rozkrzyczanym świecie – dodaje Aleksandra wokalistka.

Tuż po zakończeniu nabożeństwa ks. dr Leszek Rojowski, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i opiekun kleryckiego kręgu harcerskiego w tarnowskim seminarium wygłosił pouczającą gawędę do młodych pt.: "Szare Szeregi w kontekście rocznicy Powstania Warszawskiego". W bardzo ciekawy sposób opowiedział o działalności harcerek i harcerzy stawiających czynny opór okupantowi niemieckiemu. Była to doskonała lekcja historii dla wszystkich uczestników Spotkania, którzy po jego zakończeniu mieli możliwość zwiedzenia Ekspozycji Historyczno - Dydaktycznej przy Górze Śmierci.

Wydarzenie w którym mogliśmy uczestniczyć było przepełnione zamyśleniem również nad naszym życiem, naszymi czasami – puentuje organizator ks. Albert dekanalny opiekun młodzieży – rozważania Drogi Krzyżowej, obecność ks. dr Leszka i miejsce w którym mogliśmy się spotkać przenikały się i uzupełniały. Było to prawdzie spotkanie na Górze ze sobą i z Jezusem.

Ostatnio zmieniany piątek, 26 wrzesień 2014 11:06