poniedziałek, 03 czerwiec 2019 19:17

XVI Memoriał bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego

Napisane przez eb/www.franciszkanie.pl
XVI Memoriał bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego www.franciszkanie.pl

Będzie Msza o kanonizację o. Zbigniewa Strzałkowskiego a później bieg i festyn. Zawada w niedzielę zgromadzi mieszkańców rodzinnej miejscowości Misjonarza Męczennika a także wszystkich, którzy lubią biegać.

Organizatorami memoriału są Szkoła Podstawowa w Zawadzie, Wójt Gminy Tarnów, CKiB Gminy Tarnów. Patronat nad wydarzeniem objął biskup tarnowski Andrzej Jeż.

61706542 2283864225201027 1907119393872019456 n

Tymczasem  7 czerwca przypadnie w liturgii wspomnienie bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego - Męczenników z Pariacoto. Z tej okazji w Bazylice św. Franciszka w Krakowie zostanie odprawiona Msza Święta z uczczeniem relikwii Błogosławionych, a po niej na spotkanie z o. Stanisławem Olbrychtem, franciszkaninem i świadkiem misji i życia Męczenników.

Bł. Michał i bł. Zbigniew zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. w Peru przez terrorystów z ugrupowania: „Świetlisty Szlak” (hiszp. Sendero Luminoso). Franciszkanie pracowali na misji w Pariacoto – małej miejscowości wśród andyjskich gór, a ich parafia obejmowała ok. 70 osad i wiosek, do których można było dotrzeć konno lub pieszo.

Terroryści po zabiciu franciszkanów i wójta Pariacoto, na plecach bł. Zbigniewa Strzałkowskiego zostawili kartkę z napisanym wyrokiem: „Tak giną lizusy imperializmu”.

5 grudnia 2015 r. w Chimbote (Peru) bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski zostali beatyfikowani, wraz z włoskim misjonarzem, ks. Aleksandrem Dordi, także zamordowanym przez terrorystów na terenie diecezji Chimbote (do której należy Pariacoto).

Data wspomnienia liturgicznego – 7 czerwca – to dzień, w którym (w 1986 r.) bł. Michał Tomaszek został wyświęcony na diakona, a bł. Zbigniew Strzałkowski na kapłana.

Obchody wspomnienia liturgicznego błogosławionych Męczenników z Pariacoto w Bazylice św. Franciszka w Krakowie.

Plan:

6 czerwca 2019 g. 11.00

Spotkanie dla mediów z o. Stanisławem Olbrychtem, franciszkaninem, świadkiem życia i misji Męczenników z Pariacoto. W czasie zamachu na bł. Michała i bł. Zbigniewa o. Stanisław pracował w Boliwii, uczestniczył w pogrzebie Męczenników w Pariacoto. Mimo zagrożenia ze strony terrorystów po zamordowaniu bł. Michała i bł. Zbigniewa, objął po nich parafię w Pariacoto, gdzie pracuje także obecnie.

Miejsce spotkania: Kaplica Męki Pańskiej w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie

Prowadzący: Jan Szewek OFMConv

7 czerwca 2019 g. 19.00

Msza Święta z homilią o błogosławionych Męczennikach z Pariacoto i uczczeniem relikwii bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Po Mszy Świętej spotkanie z o. Stanisławem Olbrychtem OFMConv.

Miejsce: Bazylika św. Franciszka z Asyżu (Msza Święta); Aula bł. Jakuba Strzemię (spotkanie z o. Stanisławem Olbrychtem OFMConv)

Ostatnio zmieniany środa, 05 czerwiec 2019 08:17