piątek, 21 czerwiec 2019 08:06

Napisane przez Piotr Sarlej / Sekretarz Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej
Relacja z posiedzenia Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej - POKUTA I POJEDNANIE fot. ks.Marian Kostrzewa

15 czerwca o godzinie 10:00 w seminaryjnej kaplicy pw. bł. Romana od adoracji Najświętszego Sakramentu rozpoczęło się kolejne spotkanie Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej. Po tym modlitewnym wejściu w świadomość obecności Boga, prowadzonym przez ks. Michała Dąbrówkę, członkowie Rady udali się do auli Jana XXIII. Tam ks. Biskup przywitał zebranych życząc wszystkim światła Ducha Świętego w czekającej ich pracy.

Początek spotkania należał do wspomnianego już ks. Michała, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, który w krótkim wykładzie przedstawił zebranym zakres tematów, które miały stanowić punkt wyjścia do dalszej pracy członków Rady. W tym wypadku podstawą do dalszych prac zebranych członków Rady, były postulaty synodalne dotyczące sprawowania sakramentu pokuty i pojednania. Prelegent rozpoczął od zaakcentowania znaczenia sakramentu pokuty i pojednania dla poszczególnego człowieka jak i dla całego Kościoła. Następnie podzielił postulaty na trzy grupy:

1. Potrzeba korzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
  2. Dostępność sakramentu pokuty i pojednania.
  3. Inne.Trzeci dział tematyczny zawierał w sobie postulaty dotyczące stroju liturgicznego szafarza, kwestii związanych z posiadaniem przez spowiednika w konfesjonale różnego rodzaju sprzętów elektronicznych, czy pewnych szczegółów dotyczących organizowania spowiedzi na pierwszy piątek miesiąca czy przed świętami.

Pozostając w tym kluczu przybliżył zebranym treść poszczególnych postulatów.

Po wysłuchaniu wykładu wprowadzającego Radni przeszli do pracy w grupach, która przebiegała w atmosferze intensywnej wymiany zdań, spostrzeżeń i opinii. Wyniki pracy grupach były bardzo obszerne. Z przestawionych uwag na pierwsze miejsce wysuwa się potrzeba katechizacji wiernych w kontekście świadomości znaczenia i wpływu na wiernych sakramentu pokuty i pojednania. Inną kwestią często zauważaną i akcentowaną była potrzeba pracy na płaszczyźnie parafii nad właściwą formacją sumienia wiernych. Jednym ze sposobów powinny być okresowo organizowane nabożeństwa pokutne w których skonfrontowanie własnej postawy i swoich wyborów ze Słowem Bożym, jak też wspólnotowo pod kierownictwem księdza przeprowadzony rachunek sumienia pomoże w pracy nad własnym sumieniem. Uczestnicy spotkania wielokrotnie też akcentowali potrzebę – jeśli tylko jest taka możliwość – tzw. „konfesjonałów zamkniętych”, w których spowiadający się penitenci odczuwają znacznie większy komfort. Sprawa ta jest szczególnie ważna w kontekście osób niedosłyszących. Kolejna sprawa poruszona przez członków Rady to przystępowanie wiernych do sakramentu spowiedzi podczas trwającej Eucharystii. Należy podjąć starania by do minimum ograniczyć ilość osób spowiadających się w czasie Mszy Świętej przez umożliwienie im tego przed i po Eucharystii.

W kontekście sakramentu pokuty i pojednania znaczące miejsce zajął też pierwszy piątek miesiąca jako dzień w którym powinna być zwiększona możliwość przystąpienia do spowiedzi z jednej strony ale z drugiej strony potrzebne jest również informowanie wiernych o sensie nabożeństwa pierwszego piątku miesiąca i wskazywanie, że do spowiedzi można przystąpić także w któryś z poprzedzających dni.

Radni wskazali także pewne punkty, których brzmienie musi zostać jeszcze doprecyzowane.

Po zreferowaniu efektów prac w grupach i krótkiej dyskusji głos zabrał Biskup Andrzej. Podsumowując obrady wskazał na kilka szczególnie istotnych zagadnień dotyczących sakramentu pokuty i pojednania. Wśród nich wymienił przepowiadanie Słowa Bożego w kontekście formowania sumienia, związek sakramentu pokuty z innymi sakramentami, wpływ sakramentu pokuty i pojednania na rozwój duchowy Kościoła, jak również poszczególnych wiernych. Bardzo duży nacisk położył na potrzebę właściwego formowania sumień i właściwego kształcenia spowiedników. Istotne miejsce zajęło też zaakcentowanie połączenia adoracji i sakramentu pokuty. Wskazując na pragmatyczny wymiar sakramentu pokuty i pojednania Biskup zwrócił uwagę na wpływ tego sakramentu na całą rzeczywistość, w której funkcjonuje człowiek.

Ostatnio zmieniany piątek, 21 czerwiec 2019 11:28