wtorek, 23 lipiec 2019 10:46

Sanktuarium w Odporyszowie poszukuje krewnych Jana Wnęka

Napisane przez Dorota Kunc/RDN Małopolska
Sanktuarium w Odporyszowie poszukuje krewnych Jana Wnęka www.rdn.pl

Ktokolwiek posiada informacje o żyjących lub nieżyjących bliskich wynalazcy z Powiśla, powinien się niezwłocznie skontaktować z miejscową parafią. Jest to potrzebne do badań genetycznych.

Mają one potwierdzić lub wykluczyć, że w znalezionym niedawno grobie na cmentarzu w Odporyszowie spoczywa pionier lotnictwa.

Wstępne oględziny kości przeprowadził prof. Tomasz Konopka z Katedry Medycyny Sądowej UJ.

Proboszcz parafii w Odporyszowie ks. Janusz Oćwieja prosi o kontakt wszystkich, którzy mogą być spokrewnieni z Janem Wnękiem.

– Jestem skłonny, by podjąć wszelkie działania po to, by doprowadzić do finału historię z rzekomym grobem Jana Wnęka. Jest to zawsze zaskoczenie, gdy podczas planowanego pochówku, natrafia się na ślady innego grobu, a ten jest wyjątkowy. Inny od pozostałych na cmentarzu w Odporyszowie, z cegły, ze sklepieniem łukowym. Widać, że spoczywa tu ktoś znaczny.

Jan Wnęk zmarł wskutek odniesionych obrażeń po upadku z wieży kościoła.

A tymczasem trwają zdjęcia do filmu o wynalazcy z Odporyszowa, radio RDN jest głównym patronem przedsięwzięcia. Obraz będzie zawierać relację z przebiegu poszukiwań dokumentów dotyczących poczynań pierwszego w historii człowieka, który odbył lot ślizgowy.

Poszczególne epizody będą zmierzać do udokumentowania jego lotów i uznania przez środowisko specjalistów jego prekursorskiej – w skali świata – roli w zakresie awiacji.

Premiera – jesienią.